Ak by sme sa spýtali, že na ktorom mieste v domácnosti by sme našli najviac baktérií, zrejme by mnohí z nás odpovedali rovnako: toaleta. A práve preto to tak nie je – každý tuší, že je špinavá, a preto ju často, na týždennej báze, dezinfikuje. Našim očiam tak unikajú iné, oveľa viac znečistené a nebezpečnejšie miesta, ktoré sú rajom pre baktérie. Čo je však horšie, s týmito predmetmi či miestami prichádzame do denného kontaktu. Na čo by ste si mali doma posvietiť, ak chcete mať bezpečnejšiu a čistejšiu domácnosť?
Špongia na umývanie riadu
Takmer nonstop vlhká, často iba pohodená v mokrom dreze a jediná starostlivosť o ňu je, že po pár týždňoch používania špongiu vyhodíme. Preto nie je prekvapením, že výskumy o tejto pomôcke na umývanie riadu hovoria ako o „pravdepodobne najšpinavšom predmete v domácnosti“. Vedci odhadujú, že približne 75 % špongií na umývanie riadu má v sebe koliformné baktérie, medzi tú najznámejšiu patrí E. coli. Tieto baktérie môžu spôsobiť infekcie, žalúdočné problémy, ale aj vážnejšie a dlhodobejšie ochorenia ako napríklad zápal močových ciest.
Čo s tým? Základom je hubku vždy po použití prepláchnuť, dôkladne vyžmýkať a umiestniť ju na suché miesto. Odporúča sa ju tiež dezinfikovať vriacou vodou, parou alebo vysokou teplotou v mikrovlnke. To isté platí o vechtíku či handričke na umývanie pracovnej dosky. Náhradným riešením môže byť napríklad lufa, ktorá je prírodného pôvodu, veľmi rýchlo schne a po mesiaci používania ju dáte do kompostu.
Pohárik na zubné kefky
Kúpeľňa je sama o sebe miestom, kde je pomerne teplo, azda najteplejšie v domácnosti, a veľmi vlhko. Toto sú ideálne podmienky na množenie baktérií a plesní. Keď však do týchto podmienok umiestnime malý pohárik, do ktorého denne stečú kvapky vody a takmer nikdy ho nečistíme, máme zarobené na problém. Na dne nádoby, do ktorej si odkladáme zubné kefky, je neustále vlhko, množia sa tam baktérie a môžu sa tvoriť plesne. Nehovoriac o tom, že tieto zubné kefky si vkladáme do úst a rukami sa pri čistení zubov dotýkame aj tváre. Preto je na mieste tento pohárik pravidelne a dôkladne dezinfikovať, napríklad Savom proti plesniam.
Uterák pri umývadle
Ďalšou nástrahou, ktorá na nás čaká v kúpeľni, je malý uterák na utieranie rúk, ktorý zväčša býva pri umývadle. Vďaka tomu, že si ruky umýva prakticky každý člen rodiny, aj niekoľkokrát denne, je tento kúsok takmer neustále vlhký. Okrem toho sa na jeho znečistení podpisuje aj fakt, že často si ruky iba opláchneme – aj po použití toalety – a mydlo necháme oddychovať. Preto je vhodné uterák na ruky meniť aj raz za dva dni a pri jeho praní použiť cyklus s vyššou teplotou, prípadne ho dezinfikovať parou.
Elektronika denného použitia
Smartfón, klávesnica, ovládač od televízora či veže, MP3 prehrávač, tablet, notebook – to sú predmety, ktoré čistíme raz za pol rok, ak vôbec. Aj vďaka tomu sú tieto predmety živnou pôdou pre baktérie, najmä tie fekálne. Ak prepínate telku a zároveň vyjedáte z misky chrumky, radšej prestaňte, zoberte si papierovú utierku, nastriekajte na ňu dezinfekčný prostriedok, pokojne stačí aj 60 % alkohol a dôkladne ich vyčistite. Pretože nebezpečenstvo neprichádza odtiaľ, odkiaľ ho čakáme, ale číha na nás tam, kde nás môže prekvapiť.