Prečo by ste mali chodiť plávať

Prečo by ste mali chodiť plávať?

Tieto dôvody vás presvedčia

Plávanie je jeden z najuniverzálnejších športov. Plávať dokáže takmer každý – starí, mladí, štíhli aj obézni, dokonca aj ľudia po úrazoch či s vrodenými telesnými indispozíciami. Každý si nájde vo vodnom prostredí to svoje, či už ide o relax, šport alebo rehabilitáciu.

Plávanie a zdravie

O tom, že každý pohyb je pre zdravie prospešný, snáď ani netreba rozprávať. Plávanie však má ešte niečo navyše. Spája totiž viacero zdraviu prospešných faktorov a vďaka špecifickým vlastnostiam vodného prostredia obzvlášť blahodarne pôsobí na organizmus. Vďaka horizontálnej polohe a nadnášaniu pôsobí pohyb vo vode priaznivo na srdcovo-cievny systém, držanie tela, stimuluje nervový systém a samozrejme aj dýchací systém. Často sa odporúča v rámci rehabilitácií pri problémoch s chrbticou alebo kĺbmi. (Ak máte s nimi problémy, určite plávanie konzultujte so svojím lekárom, niektoré štýly sú pre niektoré diagnózy totiž nevhodné!) Počas plávania sa telo systematicky otužuje, čím zvyšuje svoju odolnosť a posilňuje imunitu.

Plávanie a chudnutie

Plávanie je šport, ktorý precvičí všetky svalové partie. Pravidelné tempo z neho robí dokonalý kardiotréning s prirodzeným odporom vody. Pri systematickom a pravidelnom plávaní vaša kondícia prudko porastie smerom nahor a v kombinácii s inými športami dodáte svojmu telu dokonalý relax, strečing a uvoľnenie.

Nezabudnite, že pri plávaní je mimoriadne dôležité správne dýchanie. Ak máte správnu techniku, nebude pre vás plávanie vyčerpávajúce, naopak sa po ňom budete cítiť uvoľnení a zrelaxovaní. Ak chcete dokonale precvičiť všetky svaly, odporúčame nestaviť len na jeden štýl, ale striedať minimálne dva. Rovnako, ak máte chuť trochu popracovať na svojej postave, oplatí sa meniť štýly aj tempá. Napríklad motýlik alebo kraul a následne prsia na oddych. Okrem krásne vyrysovanej postavy sa vám vaše telo odvďačí aj pružnosťou a vytrvalosťou.

Plávanie a chudnutie

Plávanie a deti

Väčšina detí vodu zbožňuje a je veľmi dobré zoznamovať ich s ňou už od mala. Okrem budovaniu vzťahu k vode a športu u nich podporíte radosť z pohybu, socializáciu, sústredenie, koordináciu a aj disciplínu. Už od malých bábätiek existujú kurzy, kde sa hravou formou detičky spoznávajú s vodným prostredím, čo im je často prospešné v budúcnosti a neskôr majú menší problém s výukou plávania ako takou. Rovnako sa u detí aj prirodzene a jemne posilňujú svaly a chrbtica, čím sa následne zlepšuje celkové držanie tela, ktoré obzvlášť v dnešnej dobe majú mnohé deti v dôsledku nedostatočného pohybu a častého sedenia nie úplne v poriadku.

A hlavne, plávanie je zábava. Osviežujúca voda, špliechanie a pár záberov parádne prekrví celé telo a prečistí hlavu.

Plávanie a deti

Tak čo, už vás voda láka? Len neviete plávať alebo sa bojíte vody? Žiaden strach. Stačí sa prihlásiť do plaveckej školy alebo si zobrať inštruktora plávania a postupne určite prekonáte počiatočné fóbie a bariéry. Tak nechajte obavy plávať a oddýchnite si vo vode.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku