Pozor na úpal!

Pozor na úpal!

Hrozí aj na jar

Hoci by sa mohlo zdať, že jarné slnko nie je až také silné, rozhodne sa neopláca ho podceňovať. Ľahký úpal a prehriatie organizmu sa u citlivejších osôb sa môže dostaviť znenazdania. Na teplomeri nám síce svieti do 20 stupňov, pocitová teplota na priamom slnku bez vetra sa však poľahky vyrovná aj letným horúčavám. Preto sa oplatí opatrenia pred prehriatím dodržiavať už aj v tomto období. Deti, starší či ľudia s problémami s obezitou, prípadne osoby s poruchami štítnej žľazy sú tou najohrozenejšou skupinou.

Ako sa úpal a prehriatie organizmu prejavuje?

Najčastejším prejavom úpalu a prehriatiu organizmu je bolesť hlavy. Môže sa dostaviť aj pocit nevoľnosti, celková podráždenosť, malátnosť, zrýchlený tep, horúčka. V horších prípadoch aj poruchy vedomia, šokové stavy a kŕče. Sprievodným javom je aj pocit sucha v ústach a suchá pokožka. Počas horúcich dní je riziko prehriatia podstatne vyššie a nebezpečnejšie, celkové prehriatie totiž môže spôsobiť až zlyhanie orgánov a smrť.

Ako úpalu a prehriatiu organizmu predchádzať

Najefektívnejšou prevenciou pred úpalom je počas horúcich dní obmedziť pohyb a fyzickú aktivitu na priamom slnku. Samozrejme je dôležité prijímať dostatok vhodných tekutín (káva a alkohol sa do pitného režimu nepočítajú, práve naopak, dehydratujú) a chrániť si hlavu a aj pokožku pred dopadom slnečných lúčov. Voľte vhodné vzdušné bledé oblečenie ideálne z prírodných materiálov ako napríklad bavlna, ľan či bambus. Zabránite tak nadmernému prehrievaniu a zaťaženiu organizmu.

Ak už ste pobytu na slnku vystavení, nezabúdajte na pravidelné schladzovanie organizmu – pobyt v tieni, sprcha, ovievanie, ochladzovanie vodou… Úpal a prehriatie nehrozí však len na slnku, vyhýbajte sa aj prehriatym miestnostiam, nebezpečný je aj pobyt v neklimatizovaných dopravných prostriedkoch, dokonca aj sauna prípadne kúpele môžu u osôb so zdravotnými problémami spôsobiť viac škody ako osohu.

sauna môže spôsobiť viac škody ako osohu

Čo ak ste sa už prehriali

Ak sa prejavia príznaky úpalu, určite ich nepodceňujte. Je nevyhnutné postupne po malých dávkach doplniť tekutiny najlepšie aj s obsahom cukru a minerálov, dodržiavať pokojový režim optimálne v chladnejšej tmavšej vyvetranej miestnosti prípadne tieni a postupne ochladzovať telo.

po malých dávkach doplň tekutiny

V žiadnom prípade neodporúčame „šokové terapie“ ako ľadová sprcha a podobne. Studené obklady jemne prikladáme na slabiny a postupne aj ďalšie časti tela. Pri bolestiach hlavy tiež napomôže studený obklad, klasické lieky na tíšenie bolesti, podloženie nôh a hlavy do vyvýšenej pozície.

Pri ťažších príznakoch prehriatia rozhodne neváhajte a vyhľadajte lekársku pomoc!

0 0 hlasov
Hodnotenie článku