Čo môže spôsobiť nosenie dieťaťa

Pozor na klokanky!

Čo môže spôsobiť nosenie dieťaťa v nesprávnom nosiči?

Na trhu nájdete nespočetné množstvo nosiacich pomôcok – od špeciálnych baby šatiek z luxusných materiálov (napr. hodváb), ktorých cena sa môže vyšplhať až na stovky eur, cez správne anatomicky tvarované ergonosiče vyvinuté v spolupráci s odborníkmi, až po často nie veľmi lacné a navyše zdravý vývoj ohrozujúce nosiče, ktoré pripomínajú tzv. klokanky. Ako rozlíšiť vhodný nosič od nevhodného a čo môže spôsobiť nosenie dieťaťa v nesprávnom nosiči, ale aj nosenie v správnom, ktorý nie je vhodne nastavený? Pripravili sme pre vás detailný prehľad.

Ako si vybrať nosič?

Ideálne je, ak si nosič môžete vyskúšať na vlastnom tele, najvhodnejšie aj s dieťaťom. Ak si nosič chcete kúpiť už ako tehotná, počkajte. Pre novorodenca aj tak nie je vhodné zotrvávať dlhší čas vo vertikálnej polohe (vzpriamene), nielen pre preťaženie krčnej chrbtice, ale aj tlak na vnútorné orgány. Samozrejme, starostlivosť o domácnosť či staršie deti často nepočká a práve vtedy hľadáme často alternatívy, ako mať dieťa v pokoji a bezpečí pri sebe a mať voľné ruky. Na nosenie bábätka hneď po narodení sú síce určené špeciálne novorodenecké vložky do nosičov, prípadne je bezpečné aj nosenie v správne uviazanej šatke vo vhodnej polohe, o ich kúpe a najmä frekvencii využívania sa však poraďte s pediatrom alebo fyzioterapeutom, ktorým dôverujete. Väčšina sa prikláňa k názoru, že v tomto období je pre novorodenca prirodzenejšie a zdravšie tráviť čas v horizontálnej polohe, prípadne v perinke či priamo na maminke či otcovi s možnosťou voľného pohybu končatín.

Po prvom vzpriamení dieťaťa (keď udrží hlavičku, okolo 3. mesiaca) a dosiahnutí dostatočnej váhy (v závislosti od typu nosiča), môžete dieťa nosiť už aj bez novorodeneckej vložky a stále častejšie. Nezabúdajte však kompenzovať nosenie dostatočnou voľnou hrou na pevnej podložke v polohe na brušku a bez plienky.

1. Nosič si nechajte v predajni rozbaliť a vyskúšajte si ho. V odbornej predajni vám ukážu, ako si treba nastaviť popruhy, často si ho môžete vyskúšať aj so špeciálnou bábikou s váhou podobnou živému dieťaťu (ak dieťa nemáte pri sebe).

2. Dbajte na to, aby mal nosiť dostatočne široké ramenné popruhy a tiež bedrový pás, obzvlášť v prípade, ak plánuje nosiť aj otec/muž. Široký pás látky sa nezarýva do kože a lepšie rozkladá váhu dieťaťa (v niektorých nosičoch sa deti môžu nosiť aj do 15 – 20 kilogramov hmotnosti)

3. Skontrolujte bezpečnostné prvky – ako sa nosič zapína, či je to pre vás pohodlné a ako si ho viete skontrolovať a dotiahnuť, keď už ho máte na sebe.

4. Nasleduje kontrola častí, ktoré držia dieťa – látka musí byť dostatočne pevná, čiastočne flexibilná, aby kopírovala telo dieťaťa, formovala chrbátik do tvaru písmena C a bedrá obopínala v celej šírke, nohy zakrývala od kolienka po kolienko.

5. Časť, kde dieťa sedí, musí byť širšia, resp. minimálne taká široká, aká je horná časť nosiča.

6. Nosič by mal mať kapucňu, prípadne oporu na hlavičku. Ak by dieťa zaspalo, zaručí mu bezpečnú polohu a pohodlie.

7. Na záver sa nezabudnite dôrazne spýtať, či je nosič ergonomický.

Ako si vybrať nosič?

Ako rozoznáte nevhodný nosič?

1. Časť určená na sedenie je úzka, dieťa v nosiči visí, kolená sú umiestnené nižšie ako zadoček.

2. Ramenné pásy sú úzke, zarezávajú sa do kože, nesprávne roznášajú váhu dieťaťa a nosiacemu rodičovi okrem diskomfortu môžu priniesť aj zdravotné problémy s chrbticou.

3. Dieťa sa dá v takomto nosiči nosiť hocijako – aj tvárou dopredu. Táto poloha je maximálne nevhodná, bábätko sa nemá ako ukryť pred okolitým svetom, je prestimulované, nervózne, môže mať problémy so zaspávaním aj so sústredením.

4. Nedostatočná opora pre hlavičku, hlavička dieťaťa je vyosená, lieta zo strany na stranu, prípadne ju musíte pridržiavať, šija dieťaťa bez opory.

Čo môže spôsobiť nosenie v nesprávnom nosiči?

1. Neprimerané zakrivenie chrbtice dieťaťa, preťaženie šije, bolesti hlavy.

2. Tlak na vnútorné orgány (plynatosť), neskôr problémy s genitáliami (dokonca aj s plodnosťou, najmä u chlapcov).

3. Prestimulovanie dieťaťa vonkajšími podnetmi, nepokoj, nespavosť, plačlivosť.

4. Nesprávny vývoj bedrových kĺbov, problémy s chôdzou, zakrivenie nôh, problémy s členkami.

5. Nedostatočná termoregulácia – dieťa nemá dotatočný kontakt s nosiacim, môže sa prehriať alebo podchladiť (nebezpečné u najmenších detí).

6. Nedostatočná ochrana pred otrasmi – dieťa doslova visí a hompáľa sa, mozog je vystavený neprimeraným otrasom.

POZOR: Ak aj máte ergonomický nosič a nemáte ho správne dotiahnutý, riskujete podobné ohrozenie dieťaťa aj seba. Ak si nie ste istý, nechajte si nastavenie skontrolovať v špecializovanej predajni.

Čo môže spôsobiť nosenie v nesprávnom nosiči
0 0 hlasov
Hodnotenie článku