Poznáte pravidlo 20 hračiek?

Poznáte pravidlo 20 hračiek?

Vďaka nemu bude spokojná mama aj dieťa

Ide vás, s prepáčením, trafiť šľak, keď musíte večer upratovať detskú izbu? Máte pocit, že hračky sú doslova všade a aj tak sa s nimi vaša ratolesť poriadne nehrá, akurát ich porozvlieka po celom byte a na vás tak potom číhajú nástrahy pomaly aj na záchode? Mrnčí, že sa nudí a nemá sa s čím hrať? Potom vám určite pomôže pravidlo dvadsiatich hračiek. Že ho ešte nepoznáte?

Pravidlo dvadsiatich hračiek nie je nič svetoborné. Ide iba o to, aby ste eliminovali počet zbytočností vo vašej domácnosti a dieťaťu umožnili využívať stimuly z vonkajšieho prostredia tak, aby mu niečo dali – rozvíjali motoriku, sluch, zrak, učili ho trpezlivosti či priestorovému vnímaniu. A to ten dvanásty plyšák, ktorého mu priniesol strýko z benzínovej pumpy určite nedokáže. Takže, čo s tým?

Menej je viac

Najprv sa pokúste odhadnúť svoje dieťa s ohľadom na jeho vek a zrelosť – pomôže vám vytriediť hračky rozumne? Nebude si chcieť nechať tie najväčšie hlúposti, s ktorými sa aj tak nehráva? Ak si trúfate, zapojte ho do upratovania. Všetky hračky vysypte do stredu obývačky, poukladajte tam aj stavebnice, škatule s puzzle, autíčka aj lego (nerátajú sa iba knihy) a pripravte si vrece a škatuľu. Do vreca pôjdu hračky, ktoré si nenechávate, do škatule tie, ktoré si nechávate. A počítajte. Ak narátate 20 kusov hračiek, ktoré zostávajú doma, no dieťa si praje ešte nejakú ďalšiu, musí, žiaľ, jednu nemilosrdne zo škatule vybrať a prehodiť ju do vreca.

Čo nechať?

1. Sentimentálna hodnota: Medvedík od babičky, s ktorým chodí spávať si na návštevu k pani doktorke, autíčko či

2. Rozvoj motoriky a priestorového vnímania: rôzne vkladačky, navliekačky, kocky, stavebnice

3. Rozvoj sluchu: hudobné nástroje, rytmické hračky, paličky…

4. Outdoorové hračky: napríklad sada do piesku či krhlička na vodu, tie však môžete skladovať napríklad na balkóne alebo v pivnici

Čo pôjde preč?

Rôzne nezmyselné pomôcky ako chodítka, zvukové hračky, ktoré blikajú a prestimulujú dieťa, rôzne druhy plyšákov, ktoré sú len zberačmi prachu, pokazené hračky, stavebnice s chýbajúcimi dielikmi…

A čo s vytriedeným vrecom? Je to na vás. Tí odvážnejší ho môžu rovno darovať na charitu (po pretriedení, tiež nechcú zbytočný odpad), tí menej odvážni ho môžu dať do pivnice, ak by si dieťa náhodou spomenulo, že mu chýba to najobľúbenejšie autíčko, prípadne hračky obmieňať po pár týždňoch.

Keď prídu Vianoce či sviatky a do rodiny pribudnú ďalšie hračky, pravidlo platiť neprestáva – s každou novou drobnosťou ide jedna stará z domu!

Dôležité: Ak má dieťa 5 škatúľ s puzzle, rátajú sa za 1 hračku, podobne je to s legom a inými stavebnicami, ktoré sa dajú prípadne aj vzájomne kombinovať (ako spomínané lego).

Už si len môžete užívať ten poriadok a pokoj, keď sa dieťa bude konečne hrať s tým, čo má úprimne rado a nebude preskakovať od jedného k druhému…

Už si len môžete užívať ten poriadok a pokoj
0 0 hlasov
Hodnotenie článku