Poznáte pestrec?

Poznáte pestrec?

Táto rastlina zdobí záhradu aj detoxikuje

Vzhľadom pripomína bodliak, no je plný priaznivých látok, ktoré dajú do poriadku aj človeka, ktorý svoje zdravie dlhšie zanedbával. Pre trpiacich obezitou alebo tých, ktorí sa pravidelne pozerali na dno pohárika, je účinok pestreca často priam zázračný. Navyše, pestovať ho môžete bežne v záhrade.

Ostropestrec, pestrec mariánsky alebo po latinsky Silybum marianum patrí k liečivým rastlinám. Látky, ktoré obsahuje, pomáhajú regenerovať pečeň napríklad po problémoch s alkoholom alebo pri dlhodobom užívaní liekov, či častom užívaní antibiotík. Obsahuje totiž sylimarín, látku, ktorá pomáha prečistovať pečeň, regenerovať bunky a zbavovať ju nahromadených toxínov.

Ako pestrec používať? Účinný je zber semien. Tie sa po zbere nechajú krátko vysušiť, následne sa pomelú v mlynci alebo rozdrvia v mažiari a užívajú. . Môžete ich konzumovať priamo, po čajových lyžičkách, alebo si z nich pripraviť tinktúru s použitím 60%-ného alkoholu.

Ak máte zdravotné problémy, obráťte sa na svojho lekára či lekárnika, ktorému dôverujete. Poradí vám, či je pestrec vhodný vo vašom prípade.

Ako pestovať pestrec

Pestrec sa dostal na naše územie z Kanárskych ostrovov. Je to nenáročná rastlina, ktorá prirodzene dorastá do veľkých rozmerov. V našej oblasti sa pestuje ako letnička – v zime totiž vymrzne. Na to, aby ste sa dočkali semien, potrebuje vyššiu teplotu, medzi 25 a 30 °C. To, že je rastlina zrelá, zistíte jednoducho. Purpurovo sfarbený kvet sa mení na páperie bielej farby pripomínajúce púpavu, na konci ktorého sú semienka.

Purpurovo sfarbený kvet sa mení na páperie bielej farby pripomínajúce púpavu

Liečivé účinky – pestrec mariánsky

1. Máte zlý krvný obraz? Pestrec čistí a posilňuje pečeň, vďaka čomu dokáže upraviť aj „zlé“ pečeňové testy.

2. Pomáha zbaviť telo toxínov a schudnúť prilepené kilogramy v dôsledku nesprávnej životosprávy či nedostatočnej funkcie oslabenej pečene (samozrejme, pri diéte a zdravom životnom štýle)

3. Upravuje hladinu cholesterolu

4. Pomáha posilňovať imunitu.

5. Pomáha regenerovať pečeň po antibiotikách a závažných ochoreniach ako je mononukleóza či hepatitída.

Liečivé účinky – pestrec mariánsky
0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Domáce bao žemličky
Recept: Domáce bao žemličky