Použité čajové vrecúško využijete doma i v záhrade

Použité čajové vrecúško využijete doma i v záhrade

Pre niekoho odpad, pre iného takmer hotový poklad. Použité čajové vrecúška nemusia vždy skončiť iba v odpadkovom koši, pokojne im môžete nájsť využitie v domácnosti i v záhrade. V súčasnosti je trend upcyclingu – teda hľadania nového využitia nepoužívaných vecí – veľkým trendom, ktorý nás učí šetrne narábať so suroviny a odbremeňuje prírodu znižovaním výroby a tvorby odpadu. Ako dokážete zúžitkovať použité vrecúška čaju v domácnosti či záhrade?

Čo je dôležité urobiť pred použitím čajového vrecúška

Väčšina čajových vrecúšok je vyrobených z papierového filtra, nájdu sa však tiež také, ktoré sú vyprodukované z textilu či obsahujú špeciálne tepluodolné plasty. Predtým, ako sa rozhodnete takéto vrecúško využiť v záhrade, uistite sa, že je skutočne papierové. Následne je tiež potrebné odstrániť šnúrku a papierový štítok. A čo využitie?

Ako použiť čajové vrecúško v záhrade

Najjednoduchším spôsobom, ako nájsť nové využitie vyluhovaného čajového vrecúška, je dať ho do kompostu. Obsahuje totiž množstvo živín, ktoré obohatia obsah vášho kompostéra. Ak si dáte záležať na tom, aby tam skončili iba tie z papierového filtra, ich rozloženie bude pomerne rýchle.

Ďalším spôsobom je umiestniť použité čajové vrecúška do záhonov, odkiaľ si z nich pôda a rastliny zoberú potrebné živiny. Okrem toho sú obľúbenou potravou dážďoviek, ktoré prekyprujú pôdu, živia sa odpadovými látkami a zeminu obohacujú o humus.

Použitými čajovými vrecúškami však môžete zalievať aj rastliny, stromy či zeleninové hriadky. Ako? Pridajte do krhly alebo kanvice, ktorou zalievate záhradu, prípadne aj rastliny doma, niekoľko vrecúšok vyluhovaného čaju. Počkajte, kým sa voda mierne zafarbí a získa živiny z čaju, a následne touto zmesou zalievajte.

Ako použiť čajové vrecúško v domácnosti

Použité čajové vrecúška môžete využiť aj pri pohlcovaní pachov v chladničke – niekoľko vychladených kusov položíte do misky, vložíte do chladničky a necháte pár dní pôsobiť. Tiež nimi môžete poutierať prach z listov izboviek, dostanú tak očistnú i blahodárnu kúru, ktorý im dodá živiny. Použité čajové vrecúška si nájdu využitie i pri čistení mastného riadu alebo umývaní okien.

Vyluhované čajové vrecúška majú mnoho spôsobov využitia nie len v domácnosti, pomôžu dokonca aj pri skrášľovacích kúrach. Napríklad ich priloženie pod oči pomôže zmierniť kruhy v tejto časti tváre. Prípadne ich môžete použiť tiež na obohatenie svojho večerného kúpeľa: necháte ich tam chvíľu lúhovať, vyberiete a potom iba vleziete do vane. Tiež si použité čajové vrecúška môžete nechať prevariť, počkať, kým zmes vychladne, a následne si ju votrieť do vlasov pri umývaní hlavy. Ako hovoríme: pre niekoho odpad, pre niekoho vzácna surovina.

Ako použiť čajové vrecúško v domácnosti
2.5 2 hlasov
Hodnotenie článku