5 tipov, ako sa zbaviť napätia

Potrebujete sa zbaviť napätia po náročnom dni?

Vyskúšajte týchto 5 tipov

Žijeme v rýchlej dobe, ktorej mottom je: „Už včera bolo neskoro.“ Neustále sa za niečím naháňame – aby sme stihli termíny v práci, aby sme nakúpili pred sviatkom, aby sme boli doma čo najskôr. Vystavujeme sa tak obrovskému tlaku a napätiu, ktoré môže viesť až k vážnym zdravotným problémom. Aj preto je najlepším riešením aspoň raz do týždňa vypnúť – ísť na prechádzku do lesa, dať si horúci kúpeľ či vyliezť z postele po 10:00. Pripravili sme pre vás 5 tipov, vďaka ktorým vypnete a budete sa sústrediť len na daný moment.

 

 

Skladajte puzzle

Deťom sa puzzle odporúčajú na precvičenie jemnej motoriky, predstavivosti či logického myslenia. Samozrejme, keď sa pustíte do tejto obľúbenej skladačky, rovnako si tieto zručnosti potrénujete aj vy, no zásadnejšie je sústredenie sa na drobné čiastkové úlohy – teraz musím nájsť všetky dieliky s rovnou hranou, potom sa vrhnem na kúsky s modrou oblohou a nakoniec na puzzle s časťami Eiffelovky. Skladanie vás natoľko pohltí, že nebudete myslieť na nič iné a zároveň budete mať pocit naplnenia pri pohľade na hmatateľný výsledok svojho sústredenia. Keď položíte posledný diel, zaleje vás pocit zadosťučinenia. Puzzle sú skvelý relax, ktorý je ako stvorený na dlhé zimné večery.

5 tipov, ako sa zbaviť napätia

 

 

Vyskúšajte maľovanky pre dospelých

Pamätáte, ako ste v detstve s nadšením a pekelným sústredením chytili do ruky ceruzku, pastelku či fixku a pustili sa do diela? Okolo neexistoval žiaden iný svet, len obrázok. Práve maľovanky pre dospelých sú skvelou formou relaxu – premýšľate akurát o tom, či sove vyfarbíte oči nazeleno, alebo nažlto. Ak sa veľmi nekamarátite s číslami a sudoku vás veľmi nebaví, práve táto antistresová aktivita vám pomôže dokonale prečistiť hlavu.

Maľovanky pre dospelých sú dobrý spôsob, ako sa zbaviť stresu

 

 

Pozerajte sa na oheň v krbe

V Dánsku a Nórsku sa pod slovom „hygge“ skrýva označenie pre stav úplnej pohody v prostredí, v ktorom sa cítime príjemne a je nám dobre. Keby sme hľadali slovenský ekvivalent, použiť by sme mohli azda výraz „na chalupe“. A práve to je miesto, na ktorom nemôže chýbať krb – kombinácia sálajúceho tepla a tancujúcich plameňov je ako balzám pre dušu a telo zároveň. Zapáľte oheň v krbe, doma či na chalupe, zamotajte sa do deky, pozvite k sebe svojho najbližšieho a mlčky si vychutnajte toto strhujúce divadlo. Zaujímavosťou je, že nórska televízia odvysielala 12-hodinový program, v ktorom vysielala iba blčiaci oheň v kozube. I toto sú detaily, vďaka ktorým patria Dáni a Nóri medzi najšťastnejšie národy sveta.

Oheň v krbe je dobrý spôsob, ako sa zbaviť stresu

 

 

Riešte hlavolam

Hlava môže oddychovať i vtedy, keď mozog pracuje na plné obrátky. Dôkazom sú hlavolamy, pri ktorých sa sústredíte iba na ich riešenie a na ostatné záležitosti, ktoré vás počas dňa zavalili, zabudnete. Nemusíte siahnuť hneď o náročnom matematickom príklade, stačí aj taká drobnosť ako „ježek v kleci“, sudoku či Rubikova kocka. Jednoducho čokoľvek, čo vám zamestná ruky, hlavu a odtrhne vašu pozornosť od bežných problémov, ktoré v skutočnosti ani problémami nie sú. A ten víťazný pocit, ktorý vás zaleje po ich vyriešení, je už len čerešničkou na torte.

Riešenie hlavolamov je dobrý spôsob, ako sa zbaviť napätia

 

Vypnite mozog a zapnite klasickú hudbu

Možno to znie neuveriteľne, no klasická hudba má blahodárne účinky pre naše telo – znižuje vysoký tlak, zlepšuje pamäť, pomáha kreativite a v neposlednom rade znižuje hladinu stresu. Zapnite si Mozarta či Beethovena, vypnite mozog a užívajte si precízne poskladané tóny týchto géniov. Pridajte k tomu napríklad lavór s horúcou vodou a bylinkami, v ktorom si budete močiť nohy, zatvorte oči a nechajte sa unášať hudbou. Existuje len málo príjemnejších vecí ako toto.

Máte aj vy tip na skvelý relax po ťažkom dni? Napíšte nám svoj osvedčený recept do komentára.

Na odbúranie stresu je vhodné počúvať klasickú hudbu

0 0 hlasov
Hodnotenie článku