Čokoládu bábätku asi neponúkate, ale čo napríklad tvaroh? A vaječný bielok? Čo deti môžu a nemôžu konzumovať, kým dovŕšia prvé narodeniny?
Odporúčania pediatrov sa rôznia. Niektorí sú benevolentnejší, niektorí radia výlučne dojčiť do pol roka, niektorí imunulogické okno ignorujú, niektorí radia zavádzať príkrmy už od štvrtého mesiaca aj pri dojčených deťoch. Ako je to správne? Dokonale správna odpoveď neexistuje, okrem odborných rád by ste preto mali počúvať svoju intuíciu. Rady lekárov sa však prekrývajú v základných aspektoch výživy dojčiat a batoliat – existujú potraviny, ktoré by ste do detského jedálnička mali zaradiť jednoducho až po prvom roku života. Prečo? Niektoré môžu spôsobiť závažné alergie, iné sú nebezpečné kvôli možnostiam vdýchnutia, niektoré sú záťažou pre ešte nezrelý detský organizmus. Ktoré to sú?
1. Mlieko
Deťom do jedného roka podávajte namiesto klasického kupovaného mlieka umelé dojčenské formule – umelé mlieka. Tie sú špeciálne upravené tak, aby ich dieťa bez problémov strávilo a obsahujú tiež komplex vitamínov a minerálov. Stále však platí, že ak vám to zdravotný stav a iné okolnosti umožňujú, najlepším riešením je dojčenie.
2. Tvaroh
Tvaroh je bohatý na bielkoviny. Hoci je to zdravá potravina, podobne ako vaječný bielok je záťažou pre ešte nezrelé detské obličky.
3. Exotické ovocie a jahody
Jahody a exotické ovocie môžu spôsobiť alergickú reakciu so závažnými príznakmi. Vo vyššom veku dieťaťa sú zvyčajne lepšie tolerované.
4. Huby
Rôzne toxíny prítomné aj v jedlých hubách, ktoré sa vyskytujú pri nesprávnej alebo nedostatočnej tepelnej úprave, môžu deťom spôsobiť nevoľnosti.
5. Sladkosti a pochutiny
Snažte sa vyhnúť čokoláde, keksíkom, rôznym jogurtom a pudingom (hoci majú mnohé označenie „detské“ či „pre deti“, sladeným nápojom a kupovaným ovocným šťavám – sú plné jednoduchých cukrov, často chemických konzervantov a aditív, ktoré len zbytočne zaťažujú detské telíčko.
6. Mak, orechy, med
Spomínané trio sa radí k silným alergénom. Navyše hrozí riziko vdýchnutia a udusenia.
7. Mäkké, plesňové a údené syry , šunka, konzervy
Plesňové syry sú tabu, rovnako aj bryndza (do 2 rokov dieťaťa), vyhnite sa tiež šunke a konzervám, ktoré sú plné soli a prídavných látok nevhodných pre malého konzumenta.
TEMPOtip: Tieto rady sa netýkajú tzv. imunologického okienka. Obdobia od 4. do 7. mesiaca života dieťaťa, kedy sa vytvára prirodzená tolerancia dieťaťa k novým potravinám znižujúca podľa výskumov riziká vzniku potravinovej alergie vo vyššom veku. V tomto období by sa mali bábätká stretnúť so stopovými množstvami väčšiny domácich a s mierou aj cudzokrajných potravín, ovocia, zeleniny. Samozrejme, podľa odporúčaní pediatra.