Posedieť si pri pohári vína či limonády s výhľadom na západ slnka dokáže zlepšiť deň. V mestách a niekedy aj v menších rodinných domoch sme však obyčajne odkázaní iba na malý balkón. Ten kvôli nedostatku priestoru často skončí ako úložisko nepotrebných vecí. Vytvoriť útulné posedenie sa dá i na malom balkóne. Ako na to?
Pracujete s priestorom kreatívne
Aj na skutočne malom balkóne sa dá vytvoriť príjemné sedenie, stačí k riešeniu problému pristupovať kreatívne a siahnuť len po naozaj nutných kúskoch nábytku. Pre najmenšie balkóny je zaujímavým variantom napríklad ratanová taburetka s úložným priestorom, kde si môžete uskladniť napríklad deky, vankúše, či náradie na starostlivosť o muškáty. Zabúdať by sme nemali ani hojdačky, ideálne také, ktoré upevníte do stropu nad vami a ušetríte tak množstvo miesta.
Alternatívou môže byť úzka drevená lavica na nožičkách, pod ktorú dokážete tiež uložiť napríklad krhlu či bylinky. Ak chcete, aby bol súčasťou balkónového sedenia aj stôl, existujú dve základné možnosti. Prvou je závesný sklápací stolík, ktorý povesíte na zábradlie a vždy, keď si budete chcieť na balkóne vychutnať jedlo či domáci sirup, stolík jednoducho vyklopíte. Druhým riešením je malý skladací stolík, ktorý rovnako po použití zložíte.
Nábytok, ktorý slúži ako odkladací priestor
Pri malých balkónoch je rozumnou voľbou, keď siahnete nielen po spratnom nábytku, ale tiež takom, ktorý má zároveň odkladací priestor. Jednou z množstva riešení je už spomínaná taburetka, ďalším atraktívnym riešením je napríklad truhlica či väčšia debna, v ktorej môžete skladovať sezónnu obuv, záhradkárske potreby či štipce na bielizeň. Aby debna, resp. truhlica vyzerali útulne, skúste cez ňu prehodiť deku a umiestniť pár vankúšikov, ktoré urobia sedenie vizuálne atraktívnejším a zároveň si vďaka nim pohodlnejšie užijete strávené chvíle.
Aký materiál je vhodný na balkón
Častou otázkou býva aj to, z akého materiálu vybrať nábytok na balkón. Odpoveď záleží od viacerých faktorov. Napríklad, či máte krytý balkón, či je na východnej alebo západnej strane, či máte nábytok kde zazimovať. V každom prípade, medzi najodolnejšie materiály patrí umelý ratan s hliníkovou konštrukciou, ktorý vydrží nielen ostré slnko či dážď, ale aj sneh a mrazy. Takže si nemusíte robiť starosti so zazimovaním, stačí ho jednoducho prikryť plachtou a nechať na balkóne. Nevýhodou je, že ratanový nábytok nebýva väčšinou skladací a zaberie tak viac miesta.
Zaujímavým riešením pre malý balkón tak môže byť ležadlo z umelého ratanu, ktoré je dostatočne úzke, zmestia sa naň pokojne aj traja ľudia a počas leta sa na ňom môžete i opaľovať a zároveň pod neho ukladať rôzne veci. Drevený nábytok ponúka hlavnú výhodu v tom, že nie je problém nájsť skladateľné kúsky, dlhodobé vystavenie na slnku mu však neprospieva a už po jednej sezóne môže získať patinu. Takže je potrebné pustiť sa do sezónnej údržby.
Ako sa chrániť na balkóne pred slnkom
V prípade, že máte balkón iba s priečkovým zábradlím, istotne budete riešiť to, ako sa ochrániť pred slnkom. Existuje hneď niekoľko možností. Prvou z nich je plachta, ktorú povesíte práve na zábradlie – tá vás nielen ochráni pred slnečnými lúčmi, ale tiež vám zabezpečí dostatok súkromia. To oceníte najmä vtedy, ak sa váš balkón nachádza na väčšom sídlisku. Nevýhodou je, že takáto plachta ochráni iba spodnú časť balkóna.
Ak chcete chrániť i hornú časť, teda na úrovni očí sediaceho človeka a vyššie, môžete vyskúšať nainštalovať na strop nad vami sťahovaciu roletu. Ďalším zaujímavým riešením je na zábradlie balkóna povesiť závesné kvetináče napríklad s rýchlorastúcim bambusom, ktorý poslúži ako slnkolam. Prípadne na polovicu balkóna – od zeme až po strop – umiestniť kari rohož, pod ktorú umiestnite kvetináče s popínavou rastlinou, ktorá rovnako poslúži ako tienidlo. Nebojte sa experimentovať, využívajte obmedzený priestor na maximum a vytvoríte si príjemné posedenie aj na skutočne malom balkóne.