Pestujte pór, je nabitý vitamínmi

Pestujte pór

Je nabitý vitamínmi

Tento sympatický súrodenec cesnaku a cibule okrem svojej príjemnej jemnej chute je aj nositeľom ohromného množstva vitamínov. Málokto tuší, že práve pór obsahuje mimoriadne veľa vitamínu B9 – kyseliny listovej, ktorá je napomáha bunkovému deleniu a rastu.

Kyselina listová je dôležitá hlavne pre ženy, ktoré sa snažia otehotnieť alebo sa im to už podarilo. Pór však nie je superzeleninou len pre ženy. Podporuje myseľ, libido a plodnosť u mužov aj erekciu. Okrem týchto vlastností stimuluje krvotvorbu, imunitný systém a aj metabolizmus. Z ďalších vitamínov v ňom nájdeme A, C, E, K a z minerálov hlavne draslík, železo, selén, fosfor, vápnik a mangán.

Pre svoj nízky obsah cukru a takmer žiaden tuk je ideálnou voľbou pre cukrovkárov a tých, ktorí sa rozhodli držať diétu. Navyše, je plný vlákniny, vďaka ktorej dokonale prečistí črevá a napomáha pri plynatosti, pocitu plnosti a nafúknutia.

Zbavuje telo prebytočných tekutín, čistí obličky a preto je výborným pomocníkom aj pre ľudí trpiacich dnou a reumatizmom. Pre osoby, ktoré majú problémy s obličkami, však zvýšená konzumácia póru môže spôsobiť ťažkosti, preto by to s ním nemali preháňať.

Pór však nie je superzeleninou len pre ženy

Ako správne vybrať pór

Pór je veľmi jemná a krehká zelenina – tým sa riaďte aj pri jeho výbere. Biela časť by mala byť krehká a tvrdá. Ak je mäkká, nažltlá či mazľavá, pór už nie je čerstvý a môže sa to odraziť aj na jeho chuti. Samozrejme si dajte pozor, aby nebol pór napadnutý plesňou či inou chorobou. Pleseň je najčastejšie skrytá vo „fúzoch“ póru. Iné choroby a poškodenia – napríklad chrasty sa zvyknú objavovať na vňati. Tieto nedostatky sa najčastejšie objavia v dôsledku zlého uskladnenia, treba si na ne dávať pozor a rozhodne poškodený pór neodporúčame konzumovať.

Ako správne vybrať pór

Použitie

Zelená časť má viac vitamínov ako biela, hlavne čo sa týka kyseliny listovej. Preto ju rozhodne nevyhadzujte a snažte sa z nej využiť čo najviac. Ak vás hnevá, že sa v zelenej časti často nachádzajú nečistoty, len pór nakrájajte na kolieska dajte do sitka a poriadne ich vyumývajte. Poľahky sa vyplavia. Ideálne je pór konzumovať v surovom stave. Je vhodný do šalátov, pomazánok, či len tak ako príloha k chlebíku. Veľmi chutný je však aj tepelne spracovaný, snažte sa ho však dusiť, variť alebo piecť čo najkratšie, aby ste neprišli o jeho bohatú vitamínovú výbavu.

TEMPOtip: Vďaka svojej príjemnej jemnej chuti a konzistencii je pór ideálnou voľbou pre detské príkrmy. Môžete z neho pripraviť jednoduchú jemnú polievočku, rizoto prípadne prílohu k mäsku.

pór je ideálnou voľbou pre detské príkrmy
0 0 hlasov
Hodnotenie článku