Pestujete muškáty?

Pestujete muškáty?

5 tipov, aby bohato kvitli

Muškáty patria medzi obľúbenú ozdobu balkónov. Ak stále čakáte, kým sa oteplí, máme pre vás 5 dôležitých tipov, vďaka ktorým vám tieto krásne kvety budú bohato kvitnú. Na čo by ste mali myslieť pri starostlivosti o muškáty?

1. Do čoho muškáty zasadiť

Pri pestovaní muškátov platí jednoduchá zásada: nový rok, nový substrát a črepník. Črepník vlastne nemusí byť nový, stačí, ak ho dôkladne vyčistíte. Zbavte ho starého substrátu, nasucho vykefujte, zmes octu a vody vám pomôže zbaviť sa vodného kameňa a na záver nádobu ešte dezinfikujte. Skvelé je napríklad Savo, nechajte ho pôsobiť, opláchnite a počkajte do druhého dňa – prípadné zvyšky chlóru sa odparia.

Aký črepník je najvhodnejší na pestovanie muškátov? Základom je, aby mal dierku, ktorou bude odtekať prebytočná voda. Ak by sa pri koreňovom systéme hromadilo zbytočne veľa vody, muškát by sa utopil. Čo sa týka materiálu, snažte sa vybrať nádobu, ktorá sa nebude prehrievať: v takom prípade je vhodnejší ako plastový či plechový hlinený črepník.

S novou sezónou siahnite aj po novom substráte. Dôvody sú najmä dva: väčšinu živín z neho muškáty už využili, no najmä v ňom môžu byť ukrytí škodcovia. Aký substrát vybrať? Ideálne špecializovaný substrát pre muškáty a iné balkónové kvetiny, chybu však neurobíte ani vtedy, keď vyberiete univerzálny substrát.

2. Ako ochrániť muškáty pred škodcami?

Na ochranu muškátov pred škodcami myslíme už pri výsadbe. Ako to už býva, najúčinnejšia je práve prevencia. A tú zabezpečí nie prípravok proti škodcom, ale príroda: medzi muškáty zasaďte rastlinu plektrant. Tá počas celého svojho života bude pôsobiť ako odpudzovač proti voškám, moliciam a ďalším škodcom. Počítajte však s tým, že plektrant sa rád „rozťahuje“, preto mu pri výsadbe doprajte dostatok miesta na rast. V opačnom prípade by muškáty mohol vytlačiť. Aby sme však nezabudli, plektrant nemusíte nasadiť iba k muškátom, rovnakú funkciu si zastane aj pri petúnkach či iných balkónových kvetinách.

3. Muškáty pravidelne hnojíme

Hoci pri sadení muškáty dostanú od vás do daru nový substrát plný živín, neváhajte do neho primiešať rovno hnojivo. Pri výsadbe odporúčame siahnuť po hnojive vo forme granúl, ktoré sa bude do zeminy uvoľňovať postupne. Ani to by nás však nemalo uspokojiť. Ak túžite po naozaj krásne rozkvitnutých muškátoch na balkóne, prihnojujte ich aj naďalej – ideálne až do jesene. Tu však odporúčame zameniť granulované hnojivo za tekuté, ktoré v tejto životnej fáze muškáty ocenia viac. Nezabudnite ho však namiešať podľa odporučení výrobcu.

4. Ako zalievať muškáty?

Muškáty zalievame vtedy, keď je substrát preschnutý – zistíme to prstom. Akú vodu však vybrať? Ideálne odstátu, pokojne môže byť i z vodovodu. Naberte ju do kanvičky, nechajte pár hodín postáť, ideálne na mieste, kde pestujete muškáty. Práve tak získa tekutina teplotu podobnú prostrediu, v ktorej tieto balkónovky rastú. Muškáty to ocenia. Pri zálievke sa však vyhnite polievaniu listov, slnko by ich mohlo počas dňa spáliť. Snažte sa dostať s kanvičkou priamo ku koreňom. Muškáty zalievame pred východom slnka, resp. po jeho západe. V každom prípade sa vyhnite zálievke počas priameho slnka. Množstvo potrebnej vody tiež závisí od stanoviska: ak pestujete muškáty na južnom či juhozápadnom balkóne, doprajte im viac tekutín, ak na severnom, postačí im menej vody.

5. Muškáty pravidelne kontrolujeme

Muškáty pravidelne kontrolujeme a sledujeme. Ak sa aj napriek zasadenému plektrantu objavia vošky, vyskúšajte tento recept proti škodcom. Ďalej sa sústreďujeme na kvety, ktoré už odkvitli. V prípade, že také na muškáte nájdeme, odstránime ich. Ak ich na rastline necháme, zbytočne ju pripravujeme o energiu. Môžeme ich odlomiť smerom do opačnej strany, ako rastú, prípadne vybrať zo skrine záhradné nožnice. Ak muškátom doprajete túto starostlivosť, odplatia sa vám krásnym kvitnutím.

Muškáty pravidelne kontrolujeme
0 0 hlasov
Hodnotenie článku