Pestujete aloe vera?

Pestujete aloe vera?

5 spôsobov, ako využiť jej listy

Už starí Egypťania, dokonca i samotná Kleopatra, poznali účinky dužiny z aloe vera v dobovej medicíne či pri skrášľovacích kúrach. Pestujete doma túto rastlinu? Pripravili sme pre vás 5 tipov na to, ako použiť gélovú dužinu z aloe vera vo svoj prospech.

Ako získať dužinu z aloe vera

Dužina z listov aloe vera má mnoho blahodárnych účinkov na ľudský organizmus: hydratuje, dezinfikuje, pomáha s trávením, obsahuje množstvo vitamínov a minerálov (áčko, béčko, céčko, vápnik, fosfor, draslík), vyhladzuje pleť. Ako však vydolovať dužinu z listov? Odrežte z rastliny mohutný a zdravý list, čím mäsitejší, tým viac dužiny. List umyte, osušte a naklonený (sklon asi 45 °) ho položte spodnou časťou na tanier. Po cca 20 minútach z neho vytečie žlto-hnedá šťava, tú nekonzumujte. Ostrým nožom zbavte list zelenej šupky a lyžicou z neho vyberte dužinu. A ako využiť dužinu z aloe vera?

Ako získať dužinu z aloe vera

Dezinfekčný gél z aloe vera

Hoci doba, keď dezinfekčné gély boli nedostatkovým tovarom, už je za nami, vyskúšať si môžete vyrobiť doma vlastný prípravok. Čo na to potrebujete? Základom je čistý alkohol a vyškrabaná dužina z aloe vera, okrem toho do gélu pridajte aj esenciálne oleje pre krajšiu vôňu (napríklad levanduľový či čajovníkový). Dve lyžice dužiny zmiešate s dvoma lyžicami alkoholu, pridáte 10 kvapiek esenciálneho oleja, premiešate a nalejete do fľaštičky s dávkovačom. A dezinfekčný gél z aloe vera je hotový. Pre lepšiu kvalitu prípravku odporúčame vyrábať si ho v menších množstvách a nie do zásoby.

Domáca kozmetika z aloe vera

Vrásky, vyrážky, vypadávajúce vlasy. Problémy, ktoré nás môžu trápiť bez ohľadu na vek. Ak ste skúšali už všetko možné aj nemožné a výsledok sa nedostavil, možno práve domáca kozmetika z aloe vera je pre vás to pravé. Namiešať si gél z tejto liečivej rastliny je veľmi jednoduché: kokosový olej alebo bambucké maslo (toto spojenie sa dokonca už predáva i v obchodoch) zmixujte s dužinou z aloe vera. Tento gél si potom nanášajte na postihnuté miesta, pleť nielen neagresívne dezinfikuje, ale tiež prirodzene hydratuje a vypína. Možno práve toto bude váš dlho hľadaný liek proti akné, ekzémom či vypadávajúcim vlasom kvôli zoslabnutým korienkom.

Aloe vera na štípanec od hmyzu

S príchodom letných dní sa čoraz častejšie môžeme stretnúť s bodavým hmyzom, najmä komármi. Stačí jeden večer bez repelentu v prírode alebo na letnej terase a vaše odhalené časti tela si to odnesú. Poštípané miesta opuchnú, začervenajú a nepríjemne svrbia. Aj tu vám pomôže aloe vera. Ako na to? Odrežte z rastliny list, zelenú časť odrežte alebo zoškrabte ostrým nožom, lyžicou vyberte dužinu, dajte na misku a na chvíľu dajte vychladiť do chladničky. Potom si dužinu z aloe vera naneste na štípanec, úľava je okamžitá a vďaka chladiacemu účinku nesmierne príjemná. Odteraz už žiadne rozškrabané a krvavé štípance.

Aloe vera pre lepšiu imunitu

Aloe vera je vďaka svojmu obsahu vitamínov a minerálov vhodná tiež vnútorné použitie. Obsahuje množstvo vitamínov zo skupiny A, B a dokonca i C, nezanedbateľnými zložkami sú tiež minerály, ako fosfor, draslík, vápnik či sodík. Toto zloženie umožňuje použitie dužiny z aloe vera aj na posilnenie imunity, detoxikáciu, uľavenie tráviacemu traktu alebo zníženie hladiny cukru. Toto využitie môže zaujímať najmä ľudí trpiacich cukrovkou. Pred konzumáciou gélu je však na mieste presvedčiť sa, či doma skutočne pestujete aloe vera a nie iba podobne vyzerajúcu rastlinu.

Aloe vera namiesto octanovej masti

Stačí trochu nepozornosti v kuchyni alebo pridlhý pobyt na pláži a popáleniny sú realitou. Ak nejde o nič vážne, čo by si vyžadovalo lekársku starostlivosť, gél z aloe vera môžete použiť i na tento účel. Stačí list odrezať a potom si priložiť dužinatú časť na postihnuté miesto. Príjemné schladenie popáleniny a upokojujúce účinky sa dostavia okamžite.

Tempo tip: Zvyknú vás trápiť nepríjemné herpesy v okolí úst? Zabudnite na zubnú pastu, ktorá postihnuté miesto iba vysuší. Aj na toto môžete využiť takmer až zázračnú dužinu z aloe vera. Tá vďaka svojim dezinfekčným účinkom pomôže postihnutému miestu k rýchlejšiemu hojeniu.

Ako získať dužinu z aloe vera
0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Karamelové šuhajdy
RECEPT: Karamelové šuhajdy od mamy