Pes, alebo mačka

Pes, alebo mačka

Máte dilemu, ktoré domáce zviera sa k vám hodí viac?

Rozmýšľate nad domácim miláčikom? Niekým, kto vám spríjemní voľné chvíle, vyplní prázdnotu či bude zaručene tým najlepším kamarátom nielen pre deti? Áno, ste na správnej adrese, zvieratko je ideálny spoločník pre osamelých a aj pre rodinu. Nie každému sa však hodí psík a nie každému mačka. Aké aspekty by ste mali zvážiť?

Toľko otázok a toľko možností. Útulkáč alebo čistokrvný? Malý či veľký? Jednoznačne odporúčame útulkáča. A čo sa týka veľkosti, dodržiavať jednoduché pravidlo – veľký pes do veľkého domu, menší pes do bytu. A ďalej?

1. Nastavte si zrkadlo. Odporúčame naozaj objektívne. Idealizovanie by nemuselo priniesť požadované ovocie. Hovoríme to z vlastnej skúsenosti – kedy som si ako športovec a dynamický typ človeka vybrala aktívnu border kóliu. Vravím si, veľa behám, chodím na hory – aktívny pes to je niečo pre mňa. Len ono nie je aktívny ako aktívny!

pre aktívneho človeka aktívny pes

Lebo to, že je pre niekoho ideálna aktivita ísť si zabehať, neznamená, že to je ideálna aktivita aj pre druhého. Pre druhého môže byť ideálny čas v pohybe taký, že mu budete hodiny hádzať lietajúci tanier, kamienky, gaštany alebo hocičo, čo sa dá chytiť do ruky a on sa bude aktívne a neúnavne po tom hodiny vrhať. A keď si budete chcieť ísť zabehať, tak vlastne budete mať kombinovaný tréning s drepmi, lebo každých päť krokov sa budete musieť zohnúť po niečo, čo by ste mohli svojmu kondičákovi hodiť. Ale zas ten šťastný pohľad je na nezaplatenie. A vlastne sa cítim vždy lepšie ako predtým, keď som behávala sama.

2. Pri psíkovi treba počítať s venčením a časom, ktorý je potrebné stráviť vonku. Či je teplo, či je zima, či sa vám chce alebo nechce, veľa možností na výber tam nie je – samozrejme, pokiaľ si nevyberiete nejaké mikroplemeno, čo sa dá naučiť na domáci záchod ako mačička. A to je hneď prvá mačacia supervýhoda.

Pri psíkovi treba počítať s venčením

3. Mačička je rozhodne nenáročnejšia. Vydrží chvíľku aj sama. Ak sa niekde na deň/dva chystáte, nie je až taká dráma zohnať opatrovanie. Je to čistotné a inteligentné zviera, takže je to rozhodne partner na úrovni. Ale pozor! Nie je mačka ako mačka – prítulná a hravá naťahovačka rozhodne nie je každá. Možno ešte viac ako u psov sa vedia u nich prejavovať rôzne móresy. Od nočných zábaviek, cez drahoty s jedlom až po rôzne zvelaďovačky interiéru.

mačka je náročnejšia

4. Ak častejšie cestujete alebo ste celý deň v práci, mačka bude pravdepodobne vhodnejší spoločník. Máte doma niekoho, kto sa pritúli, nepohne sa od vás na krok, celý deň je blízko, občas vám prinesie niečo z lásky – čo sa mu podarí uloviť – od nočnej mory, po myš…), ale niekedy vás cielene tak vytáča, že by ste ho najradšej aspoň na hodinu vymkli na WC.

5. Sú však aj výnimočné mačičky. Pradúce milé batôžky, s ktorými môžte robiť čokoľvek, dá sa pri nich dokonca aj pracovať a naozaj nikdy vôbec neškodia. Poznám aj také.

Ale tá naša je práve od bodu číslo 4. doteraz zavretá v kúpeľni, inak by som tento článok asi nedopísala!

výnimočná mačka
0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Ako sa starať o kvety na balkóne počas horúčav
Ako sa starať o kvety na balkóne počas horúčav