Nie ste zlá mama

Nie ste zlá mama

Ani vtedy, keď...

Scrollujete občas po instagrame, kým dojčíte svoje dieťa? Ukradnete si pre seba pol hodinku s výhovorkou, že musíte niečo súrne dokončiť v kuchyni a iba tam „na tajňáša“ postávate a ukrývate sa pred deťmi aj manželom? Pre chvíľku ticha obetujete aj svoju zásadu nezapínať deťom TV pred spaním? Nemusíte mať výčitky svedomia. Nerobí to z vás automaticky zlú matku. Niečo z toho robí každá matka.

… keď nemáte vždy tip-top upratané

Bažíme po túžbe byť dokonalé – ženy, manželky, matky, podnikateľky. Zabúdame pritom, že dokonalosť sa nedá dosiahnuť súčasne na všetkých frontoch. Materstvo vás naučí robiť kompromisy. Ak si máte vybrať medzi umytou podlahou v celom byte a krátkym oddychom pri káve, kým drobci spia, vyberte si pokojne druhú možnosť. Možno to tak necítite pri jednom dieťati, možno pri dvoch, možno ani pri troch – ale každá sme iná. To, čo je pre niektorú maličkosť, môže stáť inú maminu veľa síl. Ak nestíha upratovať, je to úplne v poriadku.

… keď nevaríte každý deň

Zohriať zvyšky kuraťa zo včera a urobiť z nich dnes rizoto nie je žiadna hanba. Nemusíte deťom variť každý deň, hoci vám to možno mama či svokra prízvukuje. Správate sa logicky a ešte aj ekologicky. Takže bez výčitiek!

…. keď občas nemáte náladu na hranie

Po prebdenej noci máte chuť zaliezť pod gauč a nikdy odtiaľ nevyliezť? Nechce sa vám po tretíkrát v daný deň vyšetrovať imaginárneho pacienta-medvedíka? Rešpektujte samú seba. Párkrát sa dá premôcť, niekedy to jednoducho nejde. Snažte sa dieťaťu vysvetliť, že vám to dnes jednoducho nejde a potrebujete pauzičku. Je dôležité, aby vás deti videli oddychovať už od útleho veku. Lepšie sa tak naučia, že oddych je prirodzenou súčasťou bežných dní a nebudú stále pobehovať s vrtulou v zadku. Čiže ste práve zaviedli novú výchovnú metódu!

keď občas nemáte náladu na hranie

…. keď si občas vymyslíte, že ihrisko je zatvorené

Súvisí s predchádzajúcim bodom. A je jedno, že ani neprší.

… keď deťom raz za čas dovolíte hrať sa na telefóne

Dlhé cesty autom, nekonečné čakanie u lekára, amok pri pokladni… A vy mu či jej strčíte do ruky telefón s výčitkami svedomia. No a? Ak to nerobíte pravidelne niekoľkokrát do dňa, nič sa mu či jej nestane.

… keď občas zvýšite hlas

Aj mamy sú len ľudia. Ak vám prasknú nervy a nakričíte na deti, nerobí to z vás automaticky mamu-príšeru. Pekne sa ospravedlňte, vysvetlite im, čo sa stalo. Dávate im opäť príklad, ako vyriešiť nezvládnutú situáciu.

… keď si potrebujete poplakať

Občas je toho veľa. Pretlak všetkého, starostí, emócií, nekonečného kolobehu viróz zo škôlky, prania, žehlenia, prázdnej chladničky. Zatvorte sa do sprchy a nechajte to odtiecť dolu odtokom v podobe sĺz. Mávame to tak všetky.

… keď sa chcete vrátiť do práce

Ste na prvom mieste mama, no máte chuť vrátiť sa do práce? Máte chuť opäť robiť niečo „zmysluplné“, než len stavať bábovky z piesku? (Hoci v nich, samozrejme, obrovský zmysel je, a to sama viete a nepodceňujete.) Odborníci v tom majú jasno. Ak má dieťa adekvátnu náhradu, s ktorou sa cíti bezpečne (manžel či opatrovateľka, prípadne starí rodičia) a vy sa vďaka tomu vrátite k dieťaťu spokojnejšia, choďte do toho!

A na záver. Rešpektujme sa. Rešpektujme sa ako ženy, matky, rešpektujme rôzne postoje k výchove, rešpektujme odlišné rodinné vzorce aj iné štandardy, rešpektujme keksíky na raňajky aj zásadu žiaden cukor do troch rokov. Rešpektujme hranice a nazerajme na ostatné matky s porozumením. Aj keď ťahajú malého nezbedníka za ruku z ihriska s krikom. Sme v tom predsa všetky spolu!

Ste na prvom mieste mama
0 0 hlasov
Hodnotenie článku