Nepodceňujte starostlivosť o spodnú bielizeň

Nepodceňujte starostlivosť o spodnú bielizeň

Ako dbať na správnu hygienu?

Dnes je už pre väčšinu ľudí meniť si spodnú bielizeň každý deň samozrejmosťou. Ak si oblečiete rovnaké nohavičky či boxerky i na ďalší deň, vystavujete sa zbytočnému zdravotnému riziku. Obsahujú totiž množstvo baktérií či dokonca časti odpadu, ktorého sa telo zbavilo. Aby ste dodržiavali čo najvyšší hygienický štandard, meniť si spodnú bielizeň každý deň nestačí. Ako sa správne starať o svoje nohavičky a ako často by sme ich mali meniť za nové?

Spodná bielizeň a E. coli

Baktéria E. coli je prirodzenou súčasťou ľudského organizmu, nachádza sa v hrubom čreve, kde plní dôležité úlohy. Pomáha vytvárať vhodnú mikroklímu čreva a okrem toho tvorí vitamíny a iné potrebné látky. Pri vylučovaní sa však dostáva z tela a po veľkej potrebe sa s takmer istotou dostane aj do spodnej bielizne. Podľa výskumov na Arizonskej univerzite v priemernej spodnej bielizni nájdeme až 0,1 g stolice, ktorá obsahuje okrem E. coli aj iné zárodky, ako rotavírusy, norovírusy či baktérie salmonely. Vráťme sa však ešte k baktérii E. coli – hoci v hrubom čreve človeku pomáha, ak sa dostane do ľudského organizmu, dokáže spôsobiť nepríjemnú infekciu ako zápal močových ciest. Nášmu zdraviu tiež nepomáha ani to, že spodnú bielizeň často perieme – aby sme ju nepoškodili – na nižších teplotách, voči ktorým sú baktérie odolné.

Pravidelne čistite práčku

Súčasťou správnej starostlivosti o spodnú bielizeň je tiež pravidelné čistenie práčky. Kvôli tomu, že nohavičky zvykneme prať na nižších teplotách, baktérie môžu prežívať aj v samotnom bubne. Aby sme sa choroboplodných zárodkov zbavili, je potrebné do pračky pridávať aj antibakteriálne prípravky. Tie zároveň pomôžu likvidovať baktérie i v spodnej bielizni.

Ako správne prať spodnú bielizeň

  • Pri správnom praní je zásadná vyššia teplota vody. Aby sme nepoškodili spodnú bielizeň, kupujeme si kúsky vyrobené z bavlny. Tie bez ujmy zvládnu nielen horúcu vodu, ale aj žehlenie.
  • Vymeniť si nohavičky každý deň za nové by malo byť samozrejmosťou. Sú tu však prípady, kedy by sme mali k výmene spodnej bielizne pristupovať i častejšie: napríklad po športovej aktivite, počas menštruačného cyklu, keď vidíme, že nohavičky sú znečistené telesnými potrebami.
  • Hlavným cieľom by malo byť zbaviť spodnú bielizeň čo najväčšieho množstva baktérií, v takom prípade ani pranie pri vysokých teplotách nemusí stačiť. Ešte predtým ako dáte nohavičky do práčky, vyperte ich v rukách – odporúčame použiť antibakteriálne mydlo.
  • Dôležitá otázka znie, aká je minimálna odporúčaná teplota vody počas prania spodnej bielizne? Snažte sa vyhnúť programom s nízkymi teplotami určeným najmä na tento účel. Minimálna teplota, ktorá je vhodná na pranie spodnej bielizne, je 60 °C. To je dôvod, prečo radšej siahnuť po bavlnených nohavičkách – počas pracieho cyklu sa nepoškodia.
  • Čo však robiť, keď periete čipkovanú či inú jemnú spodnú bielizeň a nechcete ju poškodiť? Riešením je použitie dezinfekčných prostriedkov určených na pranie bielizne. Baktérie tak nemajú šancu ani pri nižšej teplote.
  • Vlhké prostredie je živnou pôdou pre baktérie, spodnú bielizeň tak nechajte dôkladne preschnúť. Najlepším riešením je povesiť nohavičky na balkón či sušiak, kde prídu do kontaktu s čerstvým vzduchom a slnečnými lúčmi.
  • Okrem správneho prania je pri starostlivosti o spodnú bielizeň dôležitá i pravidelná obmena. Nohavičky, ktoré si obliekame najčastejšie, by sme mali vyradiť zo šatníky približne po 12 mesiacoch.

Ak mávate často problémy so zápalom močových ciest, správna starostlivosť o spodnú bielizeň vám môže tento problém pomôcť odstrániť.

Ako správne prať spodnú bielizeň
0 0 hlasov
Hodnotenie článku