Mykózu na nohách spôsobuje huba, ktorá s obľubou útočí na vlasy a nechty, najčastejšie sa s ňou však môžeme stretnúť v priestore medzi prstami na nohách. Ide o jedno z najčastejších plesňových ochorení, podľa niektorých odhadov ním trpí približne tretina populácie v Európe. Ako sa zbaviť mykózy na nohách a ktoré preventívne opatrenia sú najúčinnejšie?
Špeciálne krémy na nohy
Mykózu je dôležité spozorovať už v zárodku – najčastejšie je sprevádzaná pálením, pocitom svrbenia či začervenaním kože v oblasti prstov na nohách. Ak prerastie do ďalšieho štádia, môžu sa objaviť veľké kožné praskliny medzi prstami, pľuzgieriky a postihnúť môže dokonca i nechty. Ak ju podchytíte v začiatkoch, navštívte lekáreň, kde vám poradia účinné krémy. Siahnuť môžete napríklad po prípravkoch Canesten, Lamisil či Fungicidin. Odporúčame používať ich podľa odporúčaní na príbalovom letáku. Ak sa na koži objavujú mokvavé rany, použitie krémov konzultuje s vašim lekárom či lekárnikom. V prípade, že je mykóza skutočne rozsiahla alebo vám tieto krémy nepomáhajú, čo najskôr odporúčame navštíviť kožného lekára.
Pomáha oreganový i kokosový olej
Oreganový olej patrí medzi najúčinnejšie prírodné lieky, ktoré vás pomôžu zbaviť sa mykózy na nohách. Patrí totiž medzi najúčinnejšie prírodné antibiotiká a antioxidanty. Pri jeho výbere si však dajte záležať na tom, aby nebol rafinovaný, bol lisovaný za studena a ak je ešte aj bio, je to bonus navyše. Poznáme viac ako 90 rôznych druhov oregana, na výrobu oleja sú však najvhodnejšie divoké oregano (origanum vulgare) a thymus capitatus. Ďalším prírodným prípravkom, ktorý vám vďaka svojim antibakteriálnym účinkom pomôže v boji s mykózou je kokosový olej. Môžete si ním natierať postihnuté miesta každý deň: po sprche si osušte dôkladne nohy, natrite celú nohu a obujte si ponožky. Prvé výsledky by ste mali pozorovať už po menej ako týždni používania.
Pobyt pri mory a slobodné nohy
V boji proti mykóze na nohách vám pomôže tiež pobyt pri mori. Slaná voda pôsobí antibakteriálne a pomáha vysúšať mokvavé rany. To však nie je jediný faktor, vďaka ktorému vám dovolenka môže pomôcť v boji s týmto nepríjemným plesňovým ochorením. Chôdza po piesku či vyhriatych kamienkoch, otvorená obuv a častá hygiena – či už v dôsledku kúpania sa v mori či sprchovania, aby ste sa zbavili morskej soli – je spoľahlivým bojovníkom proti mykóze. Ani počas tohto obdobia by ste však nemali zabúdať na liečbu nôh, ktorú ste si nastavili predtým. Pobyt pri mori vám pomôže urýchliť hojenie rán, no nie je všemocný.
Prevencia zabráni návratu mykózy
Ako zabrániť tomu, aby sa vám mykóza vrátila alebo vás vôbec prvýkrát postihla? Na mieste je dôkladná prevencia. Dôležitá je pravidelná hygiena, počas kúpania či sprchovania si dôkladne umyte priestor medzi prstami. Následne si ho veľmi pozorne vysušte, až potom si môžete dať ponožky. Pri výbere ponožiek by ste mali byť tiež obozretný, vyhnite sa radšej silónovým vláknam a siahnite po kúskoch, ktoré obsahujú bavlnu, vlnu či hodváb.
Samozrejmosťou by malo byť ich každodenné menenie, v prípade športových aktivít aj viackrát denne. Pri praní špinavých ponožiek zvoľte radšej vyššiu teplotu, aspoň 60 °C. Rovnako dôležitá je aj vhodná obuv, počas letných dní odporúčame nosiť topánky s otvorenou špičkou či sandále. Okrem toho by ste svoje topánky mali pravidelne dezinfikovať špeciálnym sprejom, taký nájdete napríklad v dm drogerie za menej ako euro. Počas návštevy verejných bazénov, spŕch či sáun by ste mali byť obozretný a neváhajte mať so sebou vlastné šľapky. Ak si dáte na toto pozor, riziko návratu mykózy výrazne klesá.