Sme v tom spolu s vami! Ak vám tiež dochádzajú nápady na to, čo robiť s deťmi, keď ste celé dni zavretí doma, tento seriál je venovaný vám! Pripravili sme krátke tipy s montessori aktivitami, ktoré môžete robiť doma a nepotrebujete k tomu nič výnimočné – väčšinou nájdete všetko doma a ak nie, môžete improvizovať.
Sóda bikarbóna reaguje octom búrlivou šumivou reakciou. Deti pri tom doslova nedýchajú! Zaujme ich to približne vo veku 2 roky, skúsiť to môžete aj s mladšími, dajte však pozor, aby nič neochutnávali.
Na pokus potrebujete:
sódu bikarbónu (hydrogénuhličitan sodný)
ocot
tácku alebo tanier
pipetu/kvapkadlo alebo kávovú lyžičku
potravinárske farbivo (dobrovoľné)
Na tácku alebo tanierik vysypte sódu bikarbónu. Nechajte dieťa, aby ju rovnomerne rozložilo rukami, prípadne môže vytvoriť prstom rôzne cestičky či obrazce. Pomocou pipety alebo lyžičky nalievajte ocot a pozorujte reakciu. Ak do octu pridáte potravinárske farbivo, vytvorí sa farebná pena.
TEMPOtip: Sódu nemusíte vrstviť iba v rovnomernej vrstve, pokojne ju môžete navŕšiť ako kopec a do octu pridať trošku potravinárskej farby – napr. červenej a vytvoriť tak sopku.
Pozor, pri pokuse vetrajte, reakciou octu so sódou sa vytvára veľké množstvo oxidu uhličitého. Tento jav môžete tiež využiť na pokus s väčšími deťmi:
1. Do pohára nalejte ocot.
2. Do gumenej rukavice nasypte trochu sódy bikarbóny (do prostredníka).
3. Rukavicu natiahnite na pohár a sódu z prsta vysypte do octu.
4. Rukavica sa v dôsledku uvoľňovania oxidu uhličitého začne nafukovať, keďže plyn nemá kam unikať.
Pipety či kvapkadlá nemusíte zháňať kade-tade – zväčša sú súčasťou liekov alebo kozmetických produktov. Skôr, než takúto pomôcku použijete, dôkladne ju umyte niekoľkokrát jemným saponátom alebo mydlom. Najmä pri liekoch a prípravkoch s esenciálnymi olejmi buďte obzvlášť opatrní a pri umývaní si dajte záležať na tom, aby v pipete nezostala ani kvapka prípravku.