Minimalistický štýl

Minimalistický štýl

Ako ho privítať u vás doma?

Pod minimalistických štýlom si môžeme predstaviť čisté línie, jednoduchosť, základné farby a funkčnosť. Najdôležitejším heslom, ktorým sa riadi celý tento štýl je « less is more », v preklade: menej je viac. Vďaka svojej jednoduchosti a čistote, minimálnemu počtu predmetov v miestnosti, môžu práve jednoduché, ale dominantné dekorácie hrať svoj prím. Prečo by ste sa mali nechať zlákať minimalistickým štýlom?

Vyznávači minimalistického štýlu nedajú naň dopustiť. Majú vo veciach poriadok, cítia sa v priestore slobodne a majú čistú hlavu. Ak si chcete zariadiť svoj príbytok v tomto štýle, riaďte sa nasledujúcimi pravidlami:

Rozhodnite sa pre nábytok s čistými líniami

Minimalistický dizajn si zakladá na líniách. Väčšinou je strohého rázu. Všimnite si, že v niektorých prípadoch sa nábytok vyskytuje v jednej línii – pripomínajúcej horizont. Je spojením ultra čistých línií s farbami a v priestore pôsobí viac menej diskrétnym dojmom. Zároveň je ale veľmi funkčný a dokonale premyslený do posledného detailu. Sedačka v obývačke, aj keď jednoduchá, skôr s hranatými, strohými kontúrami, musí byť pohodlná a komfortná. Nábytok, aj keď je ho menej, si plní svoj účel na 100 %.

TOTO NIE: Vyhýbajte sa rôznym prídavným kusom, doplnkom a extravagantným krivkám.

Minimalizmus materiálu robí nábytok takmer neviditeľným. Stavte skôr na transparentné materiály, výrezy bez ozdôb a predovšetkým neprepĺňajte police malými dekoráciami. Minimalistický štýl kladie dôraz na úsporu miesta, transparentnosť a funkčnosť.

Stavte na tie správne farby

Triezvosť tohto štýlu spočíva vo farbách. V skutočnosti je minimalistický štýl opakom pop-art štýlu a odmieta krikľavé farby. Aby sme ho rešpektovali, uprednostňujeme nábytok s farbami ako je šedá, béžová, biela, kráľovská modrá a podobne. Pri výbere nemôžeme zabúdať hlavne na harmóniu miestnosti ako celku. Cieľom je splynúť s priestorom, preto sa zameriavame na transparentnosť a diskrétne farby, ktoré vás nešokujú, nepriťahujú pohľad, ale dokonale dotvárajú atmosféru.

správne farby

Premyslite úložný priestor

Na docielenie čistých línii, bez zbytočných predmetov a preplnených regálov musíme myslieť na dôkladne premyslený integrovaný úložný priestor. V minimalistickom nábytku by malo byť ťažké rozlíšiť zásuvky, výklenky a dvierka. Celý nábytok pôsobí ako jeden celok. Myslite na to, že oku viditeľné by mali zostať len dobre premyslené dekorácie. Niektoré knihy, svietidlo či váza s kyticou.

Vyberte správny materiál

Čo sa týka materiálov, je minimalistický štýl založený hlavne na jednoduchých a surových materiáloch ako je sklo (hlavne stoly a police), kov (napríklad nožičky nábytku, regály) alebo lakované drevo. Podlaha je v ideálnom prípade drevená, ktorá farbou ladí k nábytku. Textílie v miestnosti sú hladké, skoro bez motívu alebo výšiviek.

správny materiál

Funkčnosť

Nezabúdajte, že minimalistický štýl je hlavne o funkčnosti. Každý kus nábytku je premyslený a využiteľný. V jedálni napríklad stačí stôl a štyri stoličky. Žiadny bar, veľa riadu, koberčeky alebo iné prídavné kusy nábytku či doplnkov.

minimalistický štýl je hlavne o funkčnosti

Praktickosť a funkčnosť – to sú hlavní spojenci minimalizmu, s ktorým je aj život jednoduchší. Ak si ich osvojíte, aj upratovanie bude jednoduchšie.

Bytové doplnky pre krajší domov
0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Čo robiť v záhrade počas jesene?
Čo robiť v záhrade počas jesene?