Krásne počasie, prázdne pláže, tyrkysové more, bezstarostnosť vo vzduchu, keď tu zrazu narušiteľ príjemnej dovolenky: medzi tých najčastejších patrí spálenie, popŕhlenie medúzou či bodliaky morského ježka. Ako postupovať v týchto prípadoch, aby ste si svoj vysnívaný pobyt užili aj napriek tejto nepríjemnosti?
Prvá pomoc pri spálení
Ako býva zvykom, aj v tomto prípade je najúčinnejšia prevencia – kvalitný opaľovací krém s vyšším ochranným faktorom, pre deti odporúčame 30 až 50. Rovnako by ste sa mali vyhýbať najostrejšiemu slnku, ktoré v dovolenkových destináciách zvyčajne stretnete od 11:00 do 14:00. Samozrejmosťou by mala byť pokrývka hlavy a pre menšie deti odporúčame používať aj funkčné tričká na kúpanie. Nezabúdajte na to, že slnečné lúče sa odrážajú nielen od morskej hladiny, ale aj od plážového piesku, takže sú niekoľkonásobné silnejšie ako tie na Slovensku.
Čo však robiť v prípade, keď vás slnko poriadne zoškvarilo a pokožka je červená? Aby nedošlo k ešte väčšiemu podráždeniu, odporúčame zbaviť sa opaľovacieho krému sprchou vo vlažnej vode – vyhnite sa však mydlu či sprchovým gélom. Sprcha tiež pomôže rozhorúčenému telu schladiť sa, aby ale nedošlo k teplotnému šoku, nepoužívajte ľadovú vodu. Následne pokožku ošetríme špeciálnymi prípravkami na to určenými, ideálne s obsahom aloe vera či D-panthenolu a vyhýbame sa priamemu kontaktu so slnečnými lúčmi.
Prvá pomoc pri popŕhlení medúzou
Každý rok popŕhlia medúzy na celom svete približne 150 miliónov ľudí, ak sa však chystáte na dovolenku v Európe, môžete byť pokojní – jedovatej medúzy sa obávať nemusíte. Ak však dôjde ku kontaktu, inkriminované miesto začervenie, môžu sa na ňom objaviť maličké pľuzgierky, prípadne na ňom môžu ostať aj drobné, jemné ostne. Jasným signálom, že ste sa dostali do kontaktu s medúzou, je ostrá bolesť, prirovnať ju môžeme k niekoľkonásobne silnejšej žihľave.
Čo robiť v takomto prípade? Ak k stretu s medúzou dôjde na otvorenom mori, základom je nespanikáriť a vydať sa smerom k brehu. Tu si zranenie dôkladne pozriete, ak sú na poranenom mieste aj pichliače medúzy, zotrite ich dole osuškou. Následne si ranu opláchnite morskou vodou – vyhnite sa sladkej vode, tá iba urýchli prenikanie jedu do vášho tela a umocní bolesť. Následne postihnutú časť ošetrite – ideálne octom, alkoholom, prípadne teplým obkladom. Po čase bolesť ustúpi.
Prvá pomoc pri stúpení na ježka
Chorvátsko sa pravidelne umiestňuje na popredných priečkach top dovolenkových destinácií Slovákov a práve tu sú morskí ježkovia častým narušiteľom príjemného relaxu. Aj v tomto prípade je najúčinnejšia prevencia – tou sú topánky do mora, ochránia vás nielen pred ostňami tohto živočícha, ale aj pred rozbitým sklom či ostrými kameňmi. Pozor si však nestačí dávať iba v mori, obozretní by ste mali byť aj na pláži, kde rovnako môžete natrafiť na ježka.
Čo však robiť, keď sa vaša noha dostala do kontaktu s morským ježom? V prvom rade by ste mali postihnutú nohu čo najviac odbremeniť a nedostupovať na ňu. Aby nedošlo k nepríjemnej infekcii, ostne by ste mali vytiahnuť čo najskôr – ideálne pinzetou. Nerobte to však nasilu, zranenie by ste si mohli zhoršiť, ostne ale majú háčiky, kvôli ktorým ich vyberiete komplikovanejšie. Ak pichliače trčia z nohy, zvládnete to aj sami, v prípade hĺbkového zranenia odporúčame navštíviť lekára. Po vytiahnutí pichliačov nohu opláchnite vodou a vydezinfikujte, bolesť však bude prítomná ešte niekoľko dní.
Tempo tip: Okrem dobrej nálady odporúčame zobrať si na dovolenku so sebou aj lekárničku, najmä vtedy, ak cestujete s deťmi. Čo by v takejto lekárničke nemalo chýbať? To nájdete v tomto článku.