Praslička roľná

Liečivé bylinky z našich lúk a lesov

Praslička roľná

Prasličku netreba predstavovať ľuďom, ktorí mávajú problémy so zápalmi močových ciest či mechúra. Je nenahraditeľným pomocníkom tiež pri reumatizme. Navyše, výskumy potvrdili, že v malých a pravidelných dávkach môže pôsobiť preventívne proti rakovine.

Kde nájdeme prasličku:

Praslička roľná rastie ako bohato rozkonárajúca sa rastlina najmä v chladnejšom podnebnom pásme. Často rastie na poliach a lúkach, nájdeme ju aj pri železničných násypoch (tu ju však nezberáme kvôli možnému znečisteniu) alebo na horských lúkach.

Čo zberáme:

Praslička je letná rastlina – zberá sa od mája do septembra prakticky kedykoľvek, keďže na zber sa používa celá vňať nezávisle od kvitnutia. Vňať môžeme sušiť prirodzene v tieni alebo pri umelej teplote až do 60 stupňov. Netreba ju však presušiť – mala by aj po vysušení zostať stále zelená, no jemne drobivá. Prasličká má po vysušení dlhú životnosť, vydrží vám správne uskladnená (v papierovom vrecku alebo v nádobe s vrchnákom) aj 2 roky.

Na čo sa používa praslička:

Vďaka močopudným účinkom a prečisťujúcemu efektu sú vhodné ako podporná liečba pri zápaloch močového mechúra, pri zápaloch obličiek alebo problémoch s prostatou. Je vhodná tiež na podporu vylučovanie obličkových a močových kameňov. Obsahuje kyselinu kremičitú, ktorá je nevyhnutná na správne fungovanie a elasticitu ciev, preto je vhodná aj pre starších ľudí. Nenahraditeľná je tiež pri dne. Pri vonkajšej aplikácii dokáže zmierniť reumatické bolesti, pomáha hojiť zle hojace sa rany a hemoroidy. Používa sa tiež ako oplachová kúra pri vypadávaní vlasov, ktoré dokáže zmierniť.

RECEPT na prasličkový čaj

1 čajová lyžička sušenej vňate

250 ml vody

Ako na to:

Praslička má výraznú chuť pripomínajúcu slamu, preto ju niektorí ľudia horšie tolerujú. Lyžičku vňate nasypte do vriacej vody, krátko povarte a nechajte prikryté 15 minút lúhovať. Následne preceďte a podávajte. V prípade obličkových a močových problémov môžete piť aj trikrát denne, nie však dlhodobo. Pri prevencii ju môžete popíjať raz denne, napríklad počas dopoludnia. Neodporúča sa piť navečer, keďže by ste pravdepodobne v noci museli navštíviť toaletu.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku