Ktorú zeleninu sa oplatí vysadiť v auguste?

Ktorú zeleninu sa oplatí vysadiť v auguste?

Ak patríte medzi vášnivých záhradkárov, s príchodom augusta nemusí výsadba vo vašej záhrade končiť. Niektorú zeleninu je vhodné zasiať nielen v auguste, ale dokonca i v septembri. Pripravili sme pre vás 5 druhov, ktorými môžete vyplniť svoje prázdne hriadky práve v tomto období.

Hlávkový šalát

S príchodom druhej časti augusta môžete začať vysievať tiež hlávkový šalát – dokonca až do polovice septembra. Jeho plody si však zozbierate až na jar, poteší vás však svojou výbornou chuťou. Podľa mnohých je dokonca lahodnejší ako ten jarný. Ako vysiať hlávkový šalát? Pôdu si musíte dobre pripraviť, nemala by byť však príliš sypká, naopak, ak je trochu uľahnutá, šalát to privíta. Semená sa snažíme usporiadať v riadkoch, ktoré majú od seba rozostupy menej ako pol metra. Ideálna hĺbka pre hlávkový šalát sú asi 2 cm.

Keď sa rastlina objaví spod zeme, aby mala dostatok priestoru pre rast, snažíme sa dodržať medzi jednotlivými klíčkami rozostupy aspoň 5 cm. Ak má hlávkový šalát pred prvými mrazmi aspoň 5 listov, je tu dobrý predpoklad na jeho úspešné prezimovanie. V tomto období rastliny prikryjeme netkanou textíliou či fóliou a s príchodom jari by mal byť zrelý. V prípade, že máte skleník či fóliovník, hlávkový šalát uvíta tiež toto stanovisko.

Hlávkový šalát

Špenát

Ďalšou listovou zeleninou, ktorú môžeme vysiať i v auguste, je špenát. Kedy je ideálne obdobie na jeho vysiatie? Začať môžeme už v druhej polke augusta a pokračovať je možné až do polky septembra. Pri vysievaní sa snažíme dodržovať rozostupy medzi riadkami aspoň 20 cm a semená vkladáme pod zem minimálne 2 cm. Špenát obľubuje vlhkejšiu pôdu, takže ocení pravidelnú a výdatnú zálievku. Po objavení prvých klíčkov dokonca môžeme hriadku i pohnojiť. So zberom listov môžeme začať už na konci septembra a pokračovať až do novembra.

Špenát

Poľníček

A do tretice tu máme listovú zeleninu, ktorej výhody ocenia najmä milovníci zdravej stravy. Ak si pripravujete chrumkavé šaláty, valeriánka poľná alebo aj poľníček sa do nich výborne hodí. Aké stanovisko pre túto rastlinu vybrať? Jej koreňový systém sa nachádza tesne pod zemou, preto sa snažíme vyberať hriadky s ľahšou pôdou, ktoré sme ešte nepohnojili. Prípadne môžeme ťažšiu pôdu premiešať s pieskom. Ak valeriánku zasejeme ešte v auguste, v jeseni ju môžeme zbierať. Riadky s touto rastlinou umiestňujeme do 15-centimetrových rozostupov a semená sadíme približne 2 cm do zeme.

Reďkovka

Ak máte v záhrade prázdne hriadky s ľahkou pôdou, v ktorej nechýba humus a dostatok živín, môžete do nich zasadiť reďkovky. Ideálny čas na ich vysiatie je od začiatku augusta až do polky septembra. Odporúčame však siahnuť po osive skorej odrody, to má vegetačné obdobie od 21 do 40 dní. Reďkovku zasievame do riadkov vzdialených od seba aspoň 15 cm, pričom jednotlivé semená by mali byť od seba vzdialené minimálne 3 cm. Dôležitá je tiež správna závlaha – ak to preženieme, reďkovky nám môžu začať praskať či dokonca hniť, v opačnom prípade, ak je závlaha nedostatočná, plody majú podlhovastý tvar a nepríjemnú, štipľavo-horkastú chuť. Pozor si tiež dávame na to, aby pôda pred zasiatím nebola čerstvo zahnojená. A kedy môžeme začať zbierať reďkovky? Od začiatku septembra až do októbra.

Žerucha

Nenáročná žerucha vyrastie rýchlo a nevyžaduje si žiadne špeciálne podmienky – pokojne jej stačí i polotieň. Vyhovuje jej však vlhkejšia pôda, takže ocení pravidelnú a výdatnejšiu zálievku. Pri vysievaní stačí semená nechať na povrchu, riadky by mali byť od seba vzdialené aspoň 15 cm. Už po troch týždňoch môžeme pozorovať, ako sa vytvorila ružica. Zbierať ju môžeme okamžite, žerucha sa výborne hodí napríklad na chlebík, má chuť s jemným nádychom korenia, ako napríklad chren či reďkovka.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku