Krik nič nevyrieši, práve naopak, často len prileje olej do ohňa. Asi si uvedomujete, že ste pre dieťa vzorom – opakuje to, čo vidí. Správa sa tak, ako sa správate vy. Keď kričíte, bude kričať aj ono. Keď ho udriete, bude biť vás alebo iné deti. Keď ste trpezlivý, učí sa reagovať trpezlivo. Keď sa nevzdávate, preberie po vás silnú vôľu. Samozrejme, nie všetko je o správaní, časť je podmienená geneticky, časť jednoducho neovplyvníte, no so zbytočným krikom sa v každom prípade oplatí prestať.
Krik vytvára u detí reakciu útek – útok. Niektoré deti zostanú paralyzované, najmä tie, na ktoré rodičia často nekričia, niektoré deti, práve naopak, začnú ešte viac vystrájať. Každé z nich sa však zmieta v búrke stresových hormónov, s ktorými musí bojovať. A je to zbytočné. Ako teda nekričať na deti?
1. Dýchajte a rátajte
Ak nejde o život, resp. Peťko sa práve nevrhol na dvojprúdovku a Tinka sa nechystá strčiť klince do zásuvky, nekričte. Resp. aj keď o život ide, snažte sa zareagovať čo najpokojnejšie, aby dieťa ešte viac nespanikárilo, resp. rýchlo nedokonalo to, čo mieni. To, čo vám pomôže, je hlboké dýchanie. Reagujte až v tedy, keď narátate 3 hlboké nádychy a výdychy. To zvyčajne stačí, aby ste nevrieskali, max. zvýšili hlas.
2. Doplňte svoj pohár
Ak ste unavení, rozladení, nervózni z práce, pod tlakom okolia, partnera, finančných problémov, je úplne pochopiteľné, že máte krátku zápalnú šnúru a jednoducho sa potrebujete vyziapať. Skúste však požiadať o pomoc, kde to len ide. Pošlite deti na dve hodiny k babke, uvarte si kávu a oddychujte – alebo požehlite tú kopu bielizne, ktorá vás tak znervózňuje. Požiadajte partnera, aby cez víkend zobral deti hneď ráno do parku (pripravte im napr. večer predtým raňajky so sebou) a poležte si o hodinu dlhšie v posteli. Jednoducho doplňte svoj pohár energie a trpezlivosti, lebo ak je poloprázdny, ľahko sa rozčúlite a kričíte.
3. Športujte
Jasné, šport je to posledné, na čo máte čas/chuť/energiu, no ak sú vaše problémy dlhodobé, je to jedno z najúčinnejších riešení, ako sa dostať do pohody. Endorfíny, pohyb, čerstvý vzduch, samota, pocit, že niečo pre seba robíte… Všetky tieto aspekty z vás urobia vyrovnanejšieho človeka, ktorý sa tak ľahko nerozčúli. A najmä, funguje to dlhodobo a má to celý rad vedľajších účinkov, ktoré sú pre vaše telo aj dušu prospešné.