Bylinky pôvodne pochádzajú zo subtropických oblastí. Preferujú preto ľahké pôdy, jemne hlinité, prípadne aj s prímesou piesku. Na ťažkej, tvrdej a ílovitej pôde sa im veľmi dariť nebude. Čo však robiť, ak takúto pôdu máte vo svojej záhrade? Skúste pestovať vo veľkých črepníkoch .
Pôda, ktorú ste na jar skyprili a zapracovali ste do nej dobre vyzretý kompost, je ideálna na vysievanie byliniek z priamej sejby. Stihla uľahnúť, obnovili sa pôdne kapiláry a teraz ju stačí už len mierne prehrabať hrabľami, urovnať ju a začať vysievať. Nie na každej pôde sa však dočkáte bohatej úrody. Pôda s vysokým obsahom piesku rýchlo preschne a neudrží veľmi dlho živiny. Pre niektoré bylinky je priam ideálna. Tie, ktoré pochádzajú z oblasti Stredomoria, vyhľadávajú práve suchšie stanovištia s pôdou, ktorá sa rýchlo prehreje. Aby ste sa však dočkali bohatej a šťavnatej úrody, obohaťte ju približne každé tri mesiace dobre vyzretým kompostom. Na takejto pôde sa bude dariť šalvií, oreganu, tymianu aj saturejke.
Bežná, hlinitá pôda, je tiež vhodná na pestovanie byliniek. Bez väčšej starostlivosti sa v nej krásne rozrastie bazalka, mäta, medovka aj ligurček. Ak však máte v záhrade ťažkú ílovitú pôdu, odporúčame vám pestovať bylinky v nádobách v substráte určenom na pestovanie byliniek. Tie totiž preferujú ľahšie, vzdušné pôdy a v ťažkej pôde by trpeli a nedokázali vytvoriť dostatok aromatických látok, aby ste ich dokázali plnohnodnotne využiť. Pôdu môžete skúsiť obohatiť o piesok a vyzretý piesok, ideálne napríklad vo zvýšenom záhone a pridať tiež substrát na pestovanie byliniek. Bez úpravy sa v tomto type pôdu bude dariť napríklad chrenu.
Nezabudnite na správny rez
Správny rez je nevyhnutnosť. Ak bylinky pestujete nielen pre krásu, ale aj pre úžitok, pravidelne režete výhonky a mladé listy, pestujete si tak krásnu kompaktnú rastlinu. Aj taká pažítka však potrebuje raz za čas dôkladný zostrih. Raz či dvakrát za sezónu ju zrežte tak, aby zostalo nad pôdou len približne 5 centimetrov. Medovka, mäta a podobné typy sa vám odvďačia sviežimi novými výhonkami, ak ich pri výške približne 20 centimetrov zrežete úplne. Vyberte si na tento úkon slnečný deň, aby mali rastliny čo najviac aromatických látok a mohli ste ich efektívne využiť. Pred koncom sezóny zrežte tiež levanduľu, no nikdy nezasahujte do drevnatej časti, nevyhnala by na jar nové výhonky. Podobne je to aj pri rozmaríne. Aby ste podporili jeho kompaktný tvar, pravidelne skracujte výhonky.