Jesenná únava nie je len záležitosťou dospelých, rovnako môže postihnúť aj deti. Ako ju dokážeme spoznať a ako s ňou účinne bojovať?
Ako spoznať, že dieťa trápi jesenná únava
Jesenná únava sa u každého dieťaťa môže prejaviť inak, aké sú však jej najčastejšie príznaky?
- Dieťa nemá chuť do jedla
- Býva často choré
- Nálada dieťaťa je na bode mrazu – melancholické, apatické, bez záujmu o okolie
- Nemá záujem učiť sa a ani chodiť na svoje obľúbené krúžky
- Cíti sa neustále unavené a túži viac spať
- Nedostatok energie a strata záujmu o náročnejšie fyzické aktivity
10 tipov, ako bojovať s jesennou únavou detí
1. Kedy človek načerpá najviac energie? Odpoveď je jednoduchá: keď spí. Samozrejme, ak už máte väčšie dieťa so školskými povinnosťami, nenecháte ho spať do desiatej a zobudíte ho, aby všetko stihlo. V prípade, že si túži po škole zdriemnuť, doprajte mu krátky odpočinok. Ak máte menšie dieťa bez povinností, nechajte ho spať dovtedy, dokedy chce.
2. Okrem dĺžky spánku je dôležitá aj jeho kvalita. Ako zabezpečiť, aby bola čo najvyššia? Pred tým, ako dieťa pôjde do postele, spomaľte a robte aktivity, ktoré sú skôr pokojné – čítanie knižky alebo pozeranie sa z okna. Skúste sa vyhnúť elektronickým displejom, miestnosť, v ktorej dieťa spí, zatemnite (zatiahnite žalúzie), vyvetrajte a ako rodičia sa snažte byť potichu, aby ste svoju ratolesť nevyrušovali.
3. Ak dieťa trápi jesenná únava, poľavte. V pondelok škola, po nej futbal, potom spoločné nakupovanie a na záver návšteva reštaurácie. V utorok škola, po nej hodina klavíra, potom návšteva kina a na záver dňa upratovanie. A tak ďalej, a tak ďalej – ak vidíte, že je vaše dieťa unavené, netlačte zbytočne na pílu a aj jeho režim zmiernite. Nikto sa necíti dobre, keď je prestimulovaný a ťahá z posledného.
4. Každý deň nemusí byť plný nových a nových činností, výletov či ľudí. Niekedy je príjemne dopriať si menší stereotyp. Ak vaše dieťa trápi únava, nevymýšľajte zbytočne nové a energeticky náročné aktivity, skúste iba ísť na prechádzku a potom si pod dekou čítať knižku.
5. Možno to znie nelogicky, no ak sa dieťa počas jesene málo hýbe a má nedostatok fyzických aktivít, aj to môže spôsobiť jeho únavu. Namiesto celého dňa preležaného pod dekou si urobte výlet do parku, naháňajte sa, zbierajte listy, unavte sa – príjemne –, to pomôže aj ku kvalitnejšiemu spánku.
6. Nepodceňujte ani kvalitu a pestrosť jesenného jedálnička, i tá pomôže v boji proti únave. Pri varení skúste využívať sezónne suroviny – tekvica, cuketa, baklažán, kapusta, kel. Deťom podávajte aj viac ovocia, ktoré je bohaté na vitamíny, ak ho odmietajú, skúste im ho pripraviť vo viac sexi forme: napríklad nastrúhané jablko s popučeným banánom a kúskami pomaranču. Tiež dbajte na dostatok prijímaných tekutín, častejšie varte bylinkový čaj alebo pripravte domácu limonádu s medom a čerstvým rozmixovaným ovocím.
7. V boji s jesennou únavou pomôžu aj príjemné slová, s dieťaťom sa snažte čo najviac rozprávať, pýtajte sa na jeho pocity, ukážte, že jeho pocitom rozumiete a snažte sa mu poskytnúť podporu. Istotne poznáte knihu s titulom, bez ohľadu na to, či ste ju čítali, alebo nie, „Slepačia polievka pre dušu“. Práve takou polievkou sú aj príjemné rozhovory.
8. Spôsobom, ako premôcť jesennú únavu, môžu byť aj akékoľvek aktivity, ktoré podniknete spoločne. Ľudská prítomnosť totiž každému dodá silu, ak sa pri týchto činnostiach zabavíte, bude to ešte lepšie. A čo robiť? Čokoľvek, čo vám napadne a a pri čom so svojím potomkom strávite spoločný čas: pokojne si choďte zaplávať, pozerajte si rodinný fotoalbum, upracte pivnicu, v ktorej nájdete rôzne poklady, alebo si zahrajte pexeso.
9. Snažte sa deťom ísť príkladom, ako dospelý sa aj v prípade únavy dokážete pomôcť a nazbierať zvyšky energie a pozitívne na svoje ratolesti vplývať. Tiež sa snažte zbaviť stresu a zlej nálady predtým, ako budete s deťmi tráviť spoločný čas.
10. V prípade, že jesenná únava u dieťaťa pretrváva dlhé obdobie a nepomáhajú žiadne z týchto tipov, nebojte sa situáciu konzultovať s odborníkom – lekárom či psychológom -, môže ísť totiž o niečo vážnejšie.