Jedálniček čerstvej maminy

Jedálniček čerstvej maminy

Na tieto jedlá a potraviny radšej na chvíľu zabudnite

Čerstvá mamička by si mala dávať pozor na to, čo zje – hoci je to niekedy náročné, starať sa o dieťatko a zároveň si dostatočne oddýchnuť a ešte aj zabezpečiť si zdravý a vyvážený jedálniček, no strava je naozaj základ. Ktoré potraviny, zeleninu a ovocie by ste mali na istý čas vyradiť z jedálnička, keď dojčíte?

Strukoviny a hluboviny

Fazuľa, hrach, cícer, kukurica… Všetky tieto druhy zeleniny spoločne s kapustou a kelom nafukujú. Nezáleží na tom, ako ich pripravujete, bábätká v prvých týždňoch života majú skutočne citlivé brušká a dajú vám nevhodný výber stravy pocítiť. Po 6. týždni veku dieťaťa začnite postupne zaradzovať aj tieto jedlá do jedálnička. Odporúčame začať červenou šošovicou a pridať do nej pri varení bobkový list. Je najľahšie stráviteľná.

Veľa mlieka

Hoci je mlieko zdravé, niektorým deťom môže spôsobovať bolesti bruška, prípadne zhoršovať kožné prejavy (novorodenecké akné, ekzém). Ak sa neviete vzdať kaší, pripravte si ich napr. z ovseného mlieka, ktoré je bohaté na minerály a chutí výborne.

Čerstvé pečivo

Nemusíte skončiť na starých rožkoch, ale čerstvý chlieb si radšej nechajte deň odležať, prípadne z neho urobte hrianky. Dokáže totiž narobiť šarapatu.

Vajíčka

Vajíčka sú samy o sebe výživné a dokážu zasýtiť na dlhý čas. Vo forme praženice či chleba vo vajci však nie sú pre dojčiacu ženu v prvých týždňoch života často úplne vhodné. Samozrejme, existujú mamičky (a deti), ktoré stolerujú všetko, skúste však s vajíčkami začať opatrne.

Exotika

Exotické ovocie ako mango, papája či ananás môžu spôsobiť alergickú reakciu, ktorá sa prejaví vyrážkami v okolí úst či na iných častiach tela dieťatka, v niektorých prípadoch aj závažnejšiu. Preto sa im vyhnite, najlepšie aspoň na 3 mesiace. Preferujte lokálnu a sezónnu zeleninu a ovocie v rozumných množstvách.

Hrozno a ovocie so šupkou

Hrozno a jablká či hrušky so šupkami môžu spôsobovať bolesti bruška u dojčených detí. Obsahujú totiž látky, ktoré spôsobujú nafukovanie. Nemusíte sa ich však vzdať úplne – jablká si ošúpte a prípadne prvý aj druhýkrát krátko povarte, aby boli stráviteľnejšie, a pár bobuliek hrozna pre chuť si pokojne dajte, nie však kvantá.

Pikantné jedlá

Štipľavá chuť môže prejsť do materského mlieka, dokonca vás môžu pri dojčení páliť bradavky a dieťa sa môže odťahovať a plakať – mliečko naozaj bude trochu štípať. Ak ste jedli pikantné jedlá aj v tehotenstve, bábätko môže byť tolerantnejšie než v prípade, že ste sa pálivému úplne vyhýbali. No aj tak neriskujte, minimálne prvých 6 týždňov, ideálne 3 mesiace.

Štipľavá chuť môže prejsť do materského mlieka

Alergény

Jahody, kakao, čokoláda, škorica či kurkuma – všetky tieto jedlá či suroviny môžu spôsobiť alergickú reakciu dieťaťa, ktorá sa najčastejšie prejavuje kožným výsypom – bábätko má vyrážky, najčastejšie v okolí úst, na tvári, ale aj na brušku, chrbátiku, rukách a nohách. S alergénmi počkajte aspoň 6 týždňov a postupne ich zaraďte do stravy, každých 48 hodín skúste niečo iné a sledujte reakcie dieťaťa.

Bylinky

Bylinky sú samostatnou kapitolou. Niektoré sú prospešné, dokážu dokonca podporiť tvorbu mlieka či pomôcť dieťatku s trávením (napr. ak skonzumujete fenikel či rascu), niektoré sú vyslovene na stimuláciu tvorby materského mlieka, napr. senovka či benedikt, no niektoré môžu laktáciu spomaliť, či dokonca zastaviť. Vyhnúť by ste sa mali mäte, šalvii, alchemilke, paline a pri citlivých bábätkách aj ďumbieru – zázvoru, keďže môže dráždiť. Na bolestivé bradavky pomôže oplachovanie repíkom alebo nechtíkom – nezabudnite však prsia pred dojčením opláchnuť, aby dieťa nemalo alergickú reakciu. Piť môžete napríklad čaj z pŕhľavy (zo žihľavy), ktorý vám pomôže doplniť zásoby železa.

Piť môžete napríklad čaj z pŕhľavy (zo žihľavy), ktorý vám pomôže doplniť zásoby železa.
0 0 hlasov
Hodnotenie článku