Hranie stolových hier zlepšuje činnosť mozgu

Hranie stolových hier zlepšuje činnosť mozgu

Zábava nemusí byť iba o zábave, niekedy ju sprevádzajú aj ďalšie pozitívne javy. Skvelým dôkazom je hranie stolových hier, práve tie podľa výskumu tímu Univerzity v Edinburghu pomáhajú udržať činnosť mozgu v dobrej kondícii, pomáhajú k lepšiemu sústredeniu a tiež sú dôležité pre zachovanie si pružného myslenia. Doteraz sa väčšina štúdií hier venovala tým počítačovým, na stolové sa tak trochu zabudlo. Aké sú výsledky výskumu odborného tímu zo škótskej univerzity?

Vedcov zaujímal najmä mozog starších ľudí

Do výskumu, ako stolové hry ovplyvňujú činnosť mozgu, sa zapojila viac ako tisícka dobrovoľníkov. Podmienkou bolo, aby boli všetci narodení v roku 1936, teda objektom záujmu bola myseľ seniorov. Táto štúdia bola skutočne dlhodobá, po prvý raz účastníkom zmerali ich kognitívne schopnosti ako jedenásťročným.

Ďalšie testy prišli o viac ako polstoročie neskôr, vo veku 70, 73, 76 a 79 rokov. Okrem toho sa dobrovoľníkov tiež pýtali, či a ak áno, tak ako často hrávali spoločenské hry, ako napríklad karty, šach alebo práve spomínané stolové hry. Pri tomto bádaní tiež zohľadnili aj ďalšie faktory, ako úroveň dosiahnutého vzdelania, zdravotný stav, fyzickú aktivitu, pohlavie či spoločenskú triedu. Čo zistili?

Aký je výsledok štúdie?

Ako už napovedá titulok, bolo to skutočne tak, že tí, ktorí hrávali stolové hry počas svojho života, si aj v pokročilejšom veku uchovali sviežejšiu myseľ. V prípade, že seniori pokračovali v hraní aj po dovŕšení 70. roku, výskumný tím odhalil tiež pomalšie starnutie mozgu a kognitívnych funkcií v čase medzi detským vekom a tým seniorským. Čo je dôvodom? Vedci sa domnievajú, že hranie spoločenských hier zbaví človeka rutiny a núti ho rozmýšľať novými, netradičnými spôsobmi.

Ďalším dôležitým faktorom uchovania si vysokej úrovne kognitívnych funkcií je tiež spoločenský efekt stolových hier – nikdy sa predsa nehráte sami. Najmä pre seniorov je tento aspekt dôležitý: vyhnú sa nepríjemnej samote. Ak by ste si radi uchovali aj v dôchodkovom veku sviežu myseľ, máme pre vás štyri tipy: doprajte si dostatok pohybu, dbajte na zdravú životosprávu, nefajčite a pravidelne hrajte stolové hry.

Vedci sa domnievajú, že hranie spoločenských hier zbaví človeka rutiny a núti ho rozmýšľať novými, netradičnými spôsobmi.
0 0 hlasov
Hodnotenie článku