čo so starým svetrom

Homemade, handmade

5 nápadov, čo so starým svetrom

Homemade a handmade je momentálne poriadne v kurze. Máte aj vy chuť niečo si vyrobiť? Nechce sa vám však nakupovať drahé či náročné komponenty? Máme pre vás pár tipov, čo zo starým svetrom! Jednou ranou si urobíte miesto v skrini a ešte aj vytvoríte niečo pekné, prípadne milý darček.

Vankúš so starého svetra

Snáď najjednoduchšou možnosťou je urobiť si vankúš. Svetrový vankúš rozohreje a zútulní interiér, dokonca sa hodí aj na modernú pohovku. Záleží len na vás, po akom svetri siahnete a ktorú časť, či vzor priznáte.

Môže byť hravý rozopínací, vzorovaný alebo jednoduchý hladký, stačí pokutrať v skrini, určite tam nejaký vhodný materiál nájdete.

Postup je veľmi jednoduchý. Sveter obrátime z rubu a naznačíme si naň požadovaný vzor a tvar vankúša. Po vystrihnutí si kraje poriadne obšijeme, aby sa nám nezačali párať.

Vankúš si jednoducho ušijete aj ručne bez stroja. Na ošetrenie okrajov môžete použiť obnitkovávací steh – kedysi sme sa ho všetci učili na pracovnom vyučovaní. Následne časti vankúša zošijeme a necháme len otvor na prevrátenie a naplnenie. Môžete ho naplniť zmesou do vankúšov alebo vyplniť starším vankúšom, ktorý máte doma.

Pokojne ho môžete vypchať aj zvyškom svetra, vtedy však nebude úplne mäkučký – bude však výborne držať tvar.

Vankúš so starého svetra


Podsedák do auta

Ešte jednoduchšou možnosťou je vyrobiť si podsedák do auta. Tam nám naozaj stačí len vystrihnuté strany zošiť bez plnenia. Na podsedáky su ideálne svetre s obsahom vlny – pre ich výhrevnosť.

Svetrík na hrnček, svietnik, kvetináč či vázičku

…a aj ostatné bytové doplnky do domácnosti si môžeme jednoducho ošatiť. Stačí si len dobre primerať, aký kúsok svetroviny potrebujeme, aby sa nám pekne natiahla na požadovaný komponent.

Následne si vystrihneme obdĺžnik, ktorý „obendlujeme“, zošijeme tak, aby sme dostali tunel a natiahneme. Ak budeme mať šťastie bude nám sedieť napríklad rukáv a budeme to mať takmer bez roboty.

TEMPOtip: Ak náhodou máte doma lepiacu pištoľ, môžete si výrobu zrýchliť a zjednodušiť. Namiesto šitia, kúsky svetra len zlepíte dohromady a ušetríte ešte aj hŕbu času s „endlovaním“, pretože lepidlo strapkaniu zabráni. Potom však dajte pozor pri praní, lepidlo je ideálne na jednorazové ozdoby interiéru.

Taška

Pre šikovnejších nebude náročné vyrobiť si svetrovú tašku. V dnešnej dobe, kedy sa už igelitky nerozdávajú na počkanie a sú navyše poriadne neekologické, sa taká taška hocikedy zíde. Postup je tiež v podstate jednoduchý – hoci tu už sa vám zíde aj šijací stroj. Minimálne na obendlovanie proti páraniu. Sveter otočíme naruby, vystrihneme z neho rukávy a následne výstrih, tak dostaneme tvar tašky s ušami. Všetky kraje poriadne obendlujeme, spodok zošijeme dohromady, prevrátime a parádnu svetrovú tašku máme na svete.

taška z starého svetra


Pečvorková deka

Tí ktorý si radi skrátia večery sa môžu pustiť aj do pečvorku – patchworku. Je to síce na dlhšie, ale výsledok vás dozaista bude hriať pri srdci veľmi dlho. Svetre si nastriháme na štvorčeky a tie pekne pozošívame jeden k druhému.

Nábytok pre Váš domov za skvelé ceny na temponabytok.sk
0 0 hlasov
Hodnotenie článku