„Naša Sonička chodila na klavír, vždy sa tam tešila, a teraz ju tam nedostanem ani párom volov.“ Podobný problém nepochybne pozná mnoho rodičov – na jednej strane je prirodzené, že deti strácajú záujem o krúžky, vo svojom veku ešte nemajú vyhranené záujmy, na strane druhej môžu byť za tým aj skutočné problémy. Ako zistiť, o ktorý prípad ide, a ako postupovať ďalej?
Poznať svoje dieťa
Ako pri väčšine problémov, aj tu je najúčinnejšia prevencia. Čo to však znamená v tejto situácii? Rodič by mal svoje dieťa poznať – čo ho skutočne baví, v čom má potenciál, aké má vlastnosti: je trpezlivé, živé, introvertné, extroverné. Načo je to dobré? Pomôže vám to, aby ste vedeli odhadnúť, či dieťa krúžok môže baviť. Ak dáte extroverta na hodiny herectva, zrejme ho veľmi nepotešíte.
Častým problémom býva, že rodičia projektujú na deti svoje (nesplnené) sny a túžby. Ak matka chcela byť speváčkou, no jej mama jej to zatrhla a namiesto toho ju dala na basketbalový krúžok, je veľká pravdepodobnosť, že sa bude svoju dcéru – vedome, či nevedome – snažiť primäť k tomu, aby aspoň ona chodila na spev. V tomto prípade sa môže spočiatku dieťa tváriť, že ho krúžok skutočne baví, často to však iba predstiera, aby potešilo rodiča. Vtedy záujem o túto aktivitu skôr či neskôr odpadne.
Prečo stratilo záujem o krúžok
Dieťa môže stratiť záujem o krúžok z viacerých dôvodov: tanec ju jednoducho prestal baviť, Štefan má toho veľa a nemá dosť voľného času, na modelárskom krúžku to medzi chalanmi vrie, Karol nevychádza s vedúcim, rodič na dieťa príliš tlačí alebo Adela má problém s vytrvalosťou a dotiahnuť veci do konca. Preto, ak chceme zaujať stanovisko, mali by sme poznať príčinu – prečo dieťa na krúžok už nechce chodiť?
Odpoveď na túto otázku spoznáme iba tak, že sa porozprávame s dieťaťom a v ideálnom prípade aj s vedúcim krúžku. Okrem toho by sme však mali neustále sledovať správanie dieťaťa a všímať si prípadne zmeny vo vzorcoch jeho správania – i to nám môže pomôcť nájsť odpoveď.
Ak je nezáujem o krúžok iba dočasný, snažíme sa ako rodič na dieťa pozitívne vplývať – pripomíname mu príjemné zážitky, dobrý kamarátov či super vzťah s vedúcim a naopak, vyhneme sa finančnej či vecnej motivácii: tá nielen zhorší situáciu, ale negatívne sa prejaví aj pri výchove. Zároveň sa však snažte vyhnúť prípadným negatívnym emóciám spojených s krúžkom z vašej strany: veľmi ľahko sa prenesú aj na dieťa.
Čo ak ho krúžok naozaj prestal baviť
Na základnej škole nemá dieťa ešte vyhranené záujmy a to, čo ho bavilo pred mesiacom, môže byť dnes už dávno pasé. Preto nútiť svojho syna či dcéru, aby vytrval v krúžku, ktorý ho nenapĺňa, nie je riešenie. Namiesto toho skúste dosiahnuť konsenzus – nech tam skúsi ísť ešte trikrát/dokonca školského roka a ak sa nič nezmení, spoločne nájdete niečo vhodnejšie.
Takto podporíte vytrvalosť vášho potomka a to, aby sa hneď nevzdal, keď mu je niečo proti chuti. Ak ani potom, nebude mať záujem o krúžok, rozhodnutie je jasné: nájsť iný. Hlavné slovo nechajte na svojej ratolesti, prijmite však rolu akéhosi tútora, ktorý ho navedie na správnu cestu: správnymi otázkami, nasmerovaním na správnu cestu či konkrétnymi návrhmi so slovami: „Teba baví korčuľovanie, celé leto si na hrádzi, myslíš, že hokej by ťa mohol baviť?“
Tempo tip: Dieťaťu môžete pomôcť zamilovať si krúžok aj vy. Ak chodí na tenis, nespochybňujte metódy trénera, nehovorte: „Dnes vyzeráš unavený, radšej ostaneš doma“, snažte sa ho na tréning pripraviť včas, ak ho vytrhnete uprostred nejakej činnosti so slovami: „Musíme letieť, máš tenis a ja nestíham,“ takto v ňom skôr vybudujete k danej aktivite odpor. Namiesto toho svoje dieťa podporte slovami, vyzdvihnete jeho super return či nábeh na sieť a s úsmevom a láskou podporte jeho záujem o kurty.