Čo s ovocím, ktoré nestihnete skonzumovať

Čo s ovocím, ktoré nestihnete skonzumovať?

Sezóna ovocia z našich záhrad je v plnom prúde. Maliny, čerešne, marhule a ďalšie sladučké ovocie zoženiete aj na pultoch tržníc či obchodov. Aby ste si jeho lahodnú chuť vychutnali čo najlepšie, je vhodné ho čo najskôr spotrebovať. Druhá možnosť je ovocie zamraziť. Zaváranie a varenie lekvárov, džemov či sirupov má však tiež svoje čaro. Čo vyskúšate?

Máme pre vás pár tipov ako si so spracovaním ovocia čo najlepšie poradiť.

1. Mrazenie

Mrazenie je najrýchlejšia alternatíva. Navyše si mrazené ovocie uchováva aj veľkú časť svojich vitamínov.

Ako na to: Ovocie pred mrazením očistíme, odkôstkujeme uložíme do mraziacich nádob či sáčkov a zamrazíme. Môžeme aj jemne pocukriť. Obzvlášť mrazené jahody, maliny aj čerešne chutia s troškou cukru výborne. Cukor sa totiž zmieša s vytiahnutou vymrazenou vodou z ovocia.

Mäkké ovocie je vhodné mraziť aj vo forme drení. Príprava drene je veľmi jednoduchá. Ovocie rozmixujeme a podľa chuti môžeme pridať cukor, prípadne javorový sirup.

2. Zaváranie

Zaváranie je stále trendy. Dokonca niektoré druhy ovocia dostanú zaváraním úplne novú dimenziu chuti. Pri zaváraní dbajte na to, aby ste zavárali vždy zdravé a čerstvé ovocie. O čistote zaváracích pohárov a viečok snáď ani netreba rozprávať. Bola by totiž škoda, ak by ste prišli o „úrodu“ chutných kompótov len kvôli zle vyčisteným fľašiam.

Ako na to: Zaváracích techník je neúrekom. Osvedčená jednoduchá výroba ovocných kompótov je pomocou cukrového sirupu. Na jeden liter sirupu spotrebujete 500 – 600 g cukru v závislosti od kyslosti ovocia (čím sladšie ovocie, tým menej cukru). Uvareným, ešte teplým, sirupom zalejeme ovocie približne 1 cm pod viečko, pevne uzavrieme a zasterilizujeme.

TEMPOtip: Aby ovocie pri zaváraní nezoxidovalo a nestratilo farbu, odporúčame ho pri čistení ukladať do vody s octom prípadne citrónom či kyselinou citrónovou. Následne ho uložíme do pohárov a zalejeme pripraveným sirupom.

Zaváranie je stále trendy

3. Lekvár, džem a marmeláda

Všetky tri sladké pochúťky sa pripravujú zo zdravého zrelého ovocia. Pri džeme si ho očistíme, nakrájame, zasypeme cukrom a necháme aspoň jeden deň pred varením postáť v chladničke, aby ovocie pustilo šťavu. Lekvár sa varí z čerstvého ovocia, kedy sa pri miešaní pomaly odparuje voda a zmes hustne. Marmeláda sa zas pripravuje z ovocného pretlaku. Ovocie sa rozvarí a následne sa doň pridáva cukor. Všetky tri pochúťky je možné samozrejme pripraviť aj bez umelého pridávania pektínu a iných želírujúcich látok, hoci tie skracujú proces výroby.

Marmeláda sa zas pripravuje z ovocného pretlaku

4. Sirup

Obzvlášť bobuľové ovocie je veľmi vhodné aj na výrobu domácich sirupov. Aj z 1 kg ovocia je možné urobiť niekoľko fliaš vynikajúceho sirupu. Z ingrediencií vám postačí len cukor (½ kg), citrón (1 ks) a voda (½ l). Zmes sa varí približne ¾ hodinu za stáleho miešania. Následne sa prepasíruje, naleje do fliaš a zasterilizuje.

5. Sušenie

Pri ovocí netreba zabudnúť ani na sušenie. Sušičky ovocia vysušia takmer každé ovocie. Výhodou je že pomalým sušením medzi teplotou 30 – 50 stupňov si ovocie uchováva takmer všetky živiny. Sušíme vždy len zdravé a čerstvé ovocie. Rýchlo kazové ovocie (jahody, čerešne) je pred sušením vhodné rozkrojiť na čo najmenšie časti a nechať naozaj dôkladne vysušiť.

Pri ovocí netreba zabudnúť ani na sušenie
0 0 hlasov
Hodnotenie článku