Čo robiť v záhrade v apríli?

Čo robiť v záhrade v apríli?

Apríl patrí v záhrade k najnáročnejším mesiacom – toľko veľa práce, povinností a tak málo času! Všetko pomaly ožíva, siať semená už môžete aj do voľnej pôdy, v skleníku sa to zelenie a občas treba aj výdatne popolievať či vziať na pomoc nožnice. Na čo by ste v apríli nemali zabudnúť?

Čo robiť v apríli v kvetinovom záhone?

Pustite sa do výsadby! V apríli môžete už bez obáv sadiť trvalky kvitnúce v lete či na jeseň, môžete tiež podľa počasia vysadiť do pôdy aj hľuzy georgín (mečíkov) či ľalii. Skontrolujte ich stav ešte pred výsadbou, najmä v prípade, ak ste ich zimovali svojpomocne (a nekupovali nové). Veľmi poškodené, zhnité alebo plesnivé hľuzy na záhon budete dávať zbytočne.

Koncom apríla môžete odstraňovať vyschnuté zvyšky listov a kvetov jarných cibuľovín (narcisov, tulipánov, hyacintov). Vždy odstraňujte naozaj úplne vysušené časti, z ktorých si už rastlina všetko cenné vtiahla späť do cibule. Cibule nemusíte vyberať, v pôde vám vydržia do ďalšieho roka a potešia vás kvetmi opäť a znova a znova…

Vysiať môžete do voľnej pôdy napríklad semená lúčnych kvetov či byliniek (nechtík, aksamietnice, černušky…) Ak sa však chcete tešiť z rozkvitnutej krásy čo najskôr, napr. aksamietnice či cínie predpestovávajte ako priesady v interiéri a na záhon ich vysaďte až keď bude vyhriata pôda – koncom mája.

Na jar si delením môžete rozmnožiť aj okrasné trávy. Apríl je tiež vhodným obdobím na rez levandule – nezasahujte nikdy do drevnatej časti rastliny.

Môžete pristúpiť aj k jarnému rezu ruží a hortenzii – pozor však na druh, ktorý pestujete. Pri kalinolistej odstráňte len minuloročné suché súkvetia tak, že ich odrežete nad prvým párom nových a zdravých púčikov. Ak by ste rezali hlbšie, odstránite aj kvetné púčiky, ktoré si rastlina zakladala už minulú jeseň.

Čo robiť v apríli v kvetinovom záhone?

Čo robiť v apríli v zeleninovom záhone?

Reďkovky, šaláty či jarná cibuľka vám už istotne robia spoločnosť v skleníku, fóliovníku a v teplejších oblastiach už vykúkajú aj z otvorených záhonov. Priesady rajčín, paprík či uhoriek však na záhon ešte nepatria, ani keby bolo tropické počasie! Doprajte im dostatok vlahy, svetla a vhodné tepelne podmienky a na záhon ich po sporadickom otužovaní vysaďte až po 15. máji, kedy už nebude hroziť riziko nebezpečných ranných mrazíkov.

Čo robiť v apríli v ovocnom sade?

Zimný/predjarný rez by mali mať vaše stromy už dávno za sebou. Teraz sa tešte z rozkvitnutej krásy! Ak bývate v chladnejších oblastiach a hrozia neskoré mrazy, rozkvitnuté stromy chráňte napríklad zadymovaním. Ak bude suchšie počasie, nezabudnite stromčeky výdatne polievať.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku