než vezmete deti na hory

Čo by ste mali vedieť predtým, než vezmete deti na hory

Je dobré budovať v deťoch lásku k horám a prírode už od ranného veku. Pobyt na čerstvom vzduchu a úcta k prírode by mali byť predsa samozrejmou súčasťou našich životov. Pomaly sa dá na zaujímavé výlety vyraziť už pomerne skoro. Každé dieťa je však iné, preto je rozumné dodržiavať nielen pár základných zásad, ktoré si spomenieme, ale aj odporúčanie pediatra.

Na začiatok sú ideálne kratšie trasy v kočíku. Postupne môžete pridávať prechádzky v šatke či ergonomickom nosiči. Pri malých bábätkách však myslite na to, že chrbtica nie je ešte poriadne vyvinutá a dlhší pobyt vo zvislej polohe môže dieťaťu neskôr spôsobiť problémy. Keď už dieťa dokáže samo sedieť, môžete siahnuť po horskom nosiči – krosnách. Vždy však myslite dopredu a každý výlet s dieťaťom si dobre naplánujte.

Akú trasu zvoliť s deťmi?

Jeden zo základných faktorov, na ktorý je potrebné prihliadať, je trasa. Dĺžka, terén a náročnosť dostanú úplné novú dimenziu. Počítajte s tým, že budete aj o niečo pomalší ako predpokladaná dĺžka trasy. S malým dieťaťom približne o polovicu času. S deťmi od roku vyššie, ktoré už ako tak chodia samy, sa môže predĺženie až strojnásobiť. Preto vyberajte túry tak, aby ste sa zmestili do časového pásma 2 hodiny s malými deťmi a 4 hodiny s väčšími. Prihliadajte na nedostatky terénu a počítajte aj s prestávkami. Vhodné trasy, hlavne s najmenšími deťmi sú také, kde sa viete rýchlo dostať k nejakému „zázemiu“ v prípade, že sa vyskytne nejaký problém.

Prevýšenie

Najmenším zmeny nadmorských výšok môžu spôsobiť rôzne problémy. Bolesť ušiek, hlavy či nevoľnosť sú len niektoré z nich. U detí do 2 rokov sa neodporúča prekračovať hranicu nadmorskej výšky 2000 m.n.m., aj keď o tom nikdy neboli vykonávané žiadne špeciálne štúdie. Ak ste sa predsa len rozhodli zobrať dieťa do týchto výšok, postupujte pomaly, aby malo dostatok času na aklimatizáciu a dôkladne ho sledujte, aby ste včas podchytili prípadné nežiadúce reakcie.

zmeny nadmorských výšok

Lanovka

U malých detí do 4 mesiacov sa neodporúča využitie lanoviek. V dôsledku rýchleho stúpania by im mohli zmeny tlaku uškodiť.

Počasie

Počasie na horách vie byť poriadne zradné. 15 stupňov pod mrakom so silným vetrom je niečo úplne niečo iné ako 15 stupňov na priamom horskom slnku v bezvetrí. Preto nezabudnite byť vždy pripravení do každého počasia a aj počas letných túr mať so sebou dostatok teplého oblečenia, pršiplášť, opaľovací krém a pokrývku hlavy. Vždy dôkladne sledujte predpovede ešte z miesta kde sa budete baliť a nespoľahnite sa na to, že „dole“ svieti slnko a je teplo. „Hore“ totiž môže byť skutočne aj o 20 stupňov menej.

Oblečenie

Najvhodnejšie je vždy si zbaliť oblečenie, ktoré je jednoduché vrstviť a zaručí tepelný komfort. Obzvlášť na hory sa hodia produkty z merino vlny, či už ako termobielizeň alebo nákrčník či čiapka. (Tie odporúčame mať so sebou vždy.) Myslite na to, že ak nosíte dieťa v nosiči, nehýbe sa, a preto je tomu potrebné prispôsobiť aj jeho oblečenie. Nezabudnite mať pre dieťa vždy aj náhradné ošatenie, nikdy neviete aká nehoda sa môže pritrafiť.

Režim

Myslite na režim dieťaťa a snažte sa aj túry naplánovať tak, aby preň boli čo najkomfortnejšie. Dodržujte časové intervaly spánku a jedla tak, aby dieťa nebolo unavené a zbytočne podráždené. Prepínanie sa totiž môže nemilo podpísať na detskej imunite.

režim dieťaťa

Jedlo a pitie

Vždy majte so sebou dostatočné množstvo tekutín a jedla, pretože nikdy nemôžete vedieťm ako sa váš aj dobre naplánovaný výlet vyvinie. Pitný režim pri záťaži je podstatne náročnejší, preto nezabudnite deťom ponúkať vodu častejšie.

Bezpečnosť

Nepreceňujte sa! S dieťaťom v nosiči či na rukách máte podstatne iné ťažisko ako ste bežne navyknutí. Aj celková záťaž je vyššia. Preto naozaj plánujte trasy, ktoré sú bezpečné a aj so záťažou ich zvládnete s ľahkosťou.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku