Ako pripraviť bicykel na novú sezónu?

Čistenie, brzdy či kolesá

Ako pripraviť bicykel na novú sezónu?

Patríte aj vy spoločne s deťmi medzi fanúšikov cyklistiky? V prípade, že ste minulý rok s príchodom zimného počasia odložili svoje bicykle do pivnice tak, ako ste sa vrátili z poslednej jazdy, mali by ste im práve teraz venovať dostatočnú pozornosť a starostlivosť. Predsezónny servis nie je nič náročné, väčšinu zvládnete sama, prípadne s pomocou partnera. Na čo by ste si mali posvietiť a ako pripraviť bicykel na novú sezónu?

Začnite umývaním a mazaním

Prvým krokom pri príprave bicykla na novú sezónu je čistenie a mazanie. Skvelou pomôckou sú handričky a rôzne kefky – na menej dostupné miesta pokojne použite staršiu zubnú kefku. Pri umývaní sa snažte používať čo najmenej vody, stačí vlhká handrička, prípadne špeciálne prípravky na čistenie bicykla. Najviac sa sústreďte na reťaz, prehadzovačky, vidlicu, prevodníky a brzdy. Keď je bicykel zbavený menších i väčších nečistôt, do akcie zoberte oleje alebo mazivá. Začnite premazaním reťaze, na tento účel výborne poslúži osvedčený sprej WD40. V prípade, že máte vy alebo vaše dieťa bicykel s odpruženou vidlicou, rovnako namažte i túto časť. Okrem toho naolejujte aj prehadzovačku: nastriekajte na ňu olej, naprázdno zapedálujte, nastriekajte ešte raz a prebytočné mazivo utrite suchou handrou.

Posvieťte si na brzdy a prehadzovačku

Tieto časti najlepšie preskúšate počas pomalej jazdy na bicykli – tak pomerne ľahko zistíte, či fungujú správne, alebo potrebujú servis. Napríklad ak máte zodraté gumové platničky na brzdách, neváhajte a určite ich vymeňte za nové. Máte naopak bicykel s kotúčovými brzdami? Pri nich zistite, či kovové platničky majú ešte stále dostatok brzdnej zmesi. Indíciou, že niečo nie je v poriadku, môže byť aj pomaly vracajúca sa brzdová páčka. Čo robiť vtedy? Problémom môžu byť suché brzdové lanká, skúste ich premazať. Ak tento krok nepomôže k vytúženému výsledku, zrejme je na čase vymeniť ich za nové. Ak je prehadzovačka v poriadku a nerapká, stačí, keď sprejom WD40 nastriekate jej komponenty – dajte si záležať najmä na miestach, kde dochádza ku kontaktu prehadzovačky a reťaze.

Posvieťte si na brzdy a prehadzovačku

Na čo sa sústrediť pri kolesách

Už popri umývaní kolies sa môžete sústrediť na to, či ráfik nie je poškodený. Tiež si dajte záležať na tom, aby na ňom neostali väčšie nečistoty – tie by mohli spôsobiť problémy pri brzdení. Okrem ráfiku skontrolujte aj gumené plášte: zaujímajte sa o akékoľvek mechanické poškodenie od prasklín cez trhliny až po zodratý dezén. V prípade, že plášte majú to najlepšie za sebou, namiesto zdĺhavej opravy si kúpte nové. Na záver otočte bicykel „hore nohami“, roztočte kolesá a sledujte, či nie sú vychýlené zo svojej osi. V prípade, že na nich nenájdete povestnú „osmičku“, centrovať ich nemusíte, na záver ich stačí už len dofúkať. Použite pumpu s tlakomerom, výrobca údaje o optimálnom tlaku najčastejšie uvádza na bočnej strane plášťu.

Na záver doťahujte

Ak ste sa dostali až sem, čaká na vás ešte posledný krok – dotiahnuť povolené spoje. Pri tejto činnosti však buďte precízny, nespoliehajte sa iba na prsty a matice kontrolujte náradím na to určeným. Na ktoré spoje by ste sa mali zamerať? Určite to sú všetky rýchloupínaky, sedlo, riadidlá, pedále, kľuky, predstavec či sedlovka. V prípade, že v tejto činnosti nie sú úplne doma, neváhajte navštíviť špecializovanú predajňu so servisom.

Nepodceňujte doplnky

Najmä počas dlhších výletov s väčšími deťmi by ste nemali podceňovať svoju cyklovýbavu. Čo by v nej nemalo chýbať? Helma je samozrejmosťou, rovnako aj fľaša s nápojom, neoceniteľným pomocníkom je zase pumpa so sadou na opravu defektov. Ak jazdíte s deťmi aj v náročnejších terénoch, porozmýšľať by ste mali aj o chráničoch lakťov, kolien či chrbta. Rovnako by vám na žiadnom cyklovýlete nemala chýbať nepremokavá a neprefúkava ľahká bunda. Ak si dáte na toto pozor, jazda na bicykli bude pre vás príjemným zážitkom.

s väčšími deťmi by ste nemali podceňovať svoju cyklovýbavu
0 0 hlasov
Hodnotenie článku