Cudzí jazyk sa vám zíde nielen na dovolenke, ale aj pri získavaní najčerstvejších informácií, sledovaní obľúbených seriálov, ktoré ešte nemajú titulky, či čítaní zahraničných magazínov alebo kníh. Hovorí sa, že nikdy nie je neskoro začať a rovnako to platí aj s učením sa cudzieho jazyka. Či už ide o učenie sa od základov, osvieženie si starých vedomostí, alebo zdokonaľovanie sa, zvládnete to aj doma. Ako? Prinášame vám niekoľko tipov, ako sa naučiť cudzí jazyk aj doma.
Začnite s aplikáciami
Aplikácie v smartfóne za nás môžu myslieť nielen na dôležité termíny, zabávať nás, pomôcť zdokonaliť fotku, ale aj nás naučiť cudzí jazyk. Jednou z najpopulárnejších je dnes už veľmi dobre známe Duolingo, kde sa môžete začať učiť množstvo jazykov od úplných základov: angličtina, taliančina, španielčina, gréčtina, čínština či ruština. Aplikácia funguje hravou formou, učí vás najprv slovíčka, potom jednoduché vety a postupne svoju náročnosť zvyšuje. Ak preferujete učenie sa praxou, práve Duolingo je skvelou voľbou. Jedinou nevýhodou je, že musíte ovládať aspoň jeden svetový jazyk.
Lepte si papieriky
Bez slovnej zásoby to nepôjde, nech už sa chcete naučiť portugalsky, fínsky alebo poľsky. Urobte si však z toho zábavu, nemusíte neustále nosiť so sebou ťažký slovník alebo hľadať slovíčka na internete. Napíšte si na malé papieriky výrazy v cudzom jazyku a tie potom nalepte na veci, ktoré skutočne znamenajú. Ak sa chcete naučiť po anglicky, tak na stoličku si nalepíte papierik so slovom „chair“, na zubnú kefku zase „toothbrush“. A vždy, keď danú vec pôjdete použiť, prečítate si, ako sa povie v cudzom jazyku. Odporúčame okrem samotného slova uviesť do zátvorky aj výslovnosť.
Započúvajte sa do obľúbenej hudby
Aj obľúbený spevák či kapela vám môžu pomôcť zdokonaliť sa v jazyku. Samozrejme, za predpokladu, že nespievajú po slovensky. Ako? Jednoducho, na internete nájdete texty k väčšine známych piesní, takže ich môžete študovať, pozerať sa, o čom spievajú. Ako však porozumieť samotnému textu? Máte na výber z dvoch možností, prvou z nich je nájsť text preložený do nášho jazyka, alebo si ho preložiť sami s pomocou slovníka a svojich znalostí. Samozrejme, druhá možnosť je v rámci štúdia oveľa prínosnejšia.
Púšťajte si zahraničné videá, televízie či podcasty
Okrem slovnej zásoby a tvorby viet je v cudzom jazyku dôležitá výslovnosť. Aby sa na vás nalepila, najlepším riešením je siahnuť po rečníkovi, ktorý v danom jazyku rozpráva už od narodenia. Ak sa chcete naučiť po anglicky, pusťte si napríklad televízne správy CNN alebo BBC. Pokojne si môžete pustiť aj seriály alebo podcasty, hoci po prvých počutiach nebudete rozumieť takmer ničomu, nevzdávajte sa. Chce to iba čas a výsledok sa čoskoro dostaví.
Na živú konverzáciu nič nemá
Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako sa zdokonaliť v cudzom jazyku, je živá konverzácia. Čo však robiť v prípade, že nemáte nikoho vo svojom okolí, kto by sa s vami chcel alebo vedel rozprávať po španielsky? Vyskúšajte opäť mobilnú aplikáciu, ktorá spojí dvoch ľudí na základe určitých filtrov, ktoré si sami zvolíte, a môžete sa v cudzom jazyku rozprávať a ak ste viac hanblivá, tak aj písať. Medzi najpopulárnejšie patrí napríklad aplikácia Tandem, ak by vám náhodou nevyhovovala, viac tipov získate, keď do internetového vyhľadávača zadáte výraz „exchange language app“. Pamätajte si však, že bez snahy a chuti učiť sa, to nepôjde.