zdravá červená šošovica

Červená šošovica je zdravá bomba

Prečo ju zaradiť do jedálnička?

Červená šošovička zaručí zdravé líčka. Síce sa táto veta odjakživa spájala s klasickou šošovicou, o tej červenej platí dvojnásobne. Už ste ju zaradili do svojho jedálnička?

Rýchlo

Medzi prvý z jej benefitov patrí rýchla príprava. Na rozdiel od klasickej šošovice nie je potrebné ju hodinu predmáčať a dlho variť. Aj keď sa pri niektorých receptoch odporúča ju chvíľku pred varením namočiť, štandardne ju stačí premyť a povariť 15 – 20 minút. Záleží len na tom, na akú konzistenciu máte chuť – je možné ju pripraviť al dente alebo aj takmer úplne rozvariť a stále je nesmierne chutná.

Zdravo

Ďalšia úžasná vlastnosť červenej šošovice je jej výživová hodnota. Pre vysoký obsah bielkovín je mimoriadne obľúbená u ľudí, ktorí nejedia mäso a mliečne výrobky. Je doslova nabitá minerálmi, vitamínmi a vlákninou. Je podstatným zdrojom železa, vápniku, fosforu, zinku a ďalších dôležitých stavebných prvkov. Z vitamínov sú to hlavne vitamíny skupiny B a C. Nenájdete v nej takmer žiadne tuky a je mimoriadne bohatá na vlákninu. Je ideálna pri redukcii hmotnosti, problémoch s trávením, cukrovke, či vysokom cholesterole. V neposlednom rade obsahuje veľa antioxidantov, ktoré spomaľujú procesy starnutia. Postará sa o žiarivú pokožku a silné nechty aj vlasy.

výživová hodnota červenej šošovice


Chutne

Červenú šošovicu môžeme pripraviť na desiatky spôsobov. Sýte polievky, fantastické šaláty, prílohy, či hlavné chody, jej využitie je neobmedzené, navyše sa výborne kombinuje s koreninami. Smelo si ju môžete dopriať aj viackrát týždenne a to zakaždým v inej forme. Snáď najznámejšími rýchlym receptom je červená polievka. Ak ste ju ešte nechutnali, ponúkame inšpiráciu.

chutné jedlá z červenej šošovice


Červená polievka

Potrebujeme:

250 g červenej šošovice

2 stredne veľké zemiaky

2 mrkvy

1 stredne veľká cibuľa

1 lyžica paradajkového pretlaku

vývar

soľ, čili, rímská rasca, čierne korenie

citrónová šťava

olej

Príprava:

Šošovicu pred varením prepláchneme horúcou vodou a necháme postáť, kým si pripravíme ostatné suroviny. Mrkvu, cibuľu a zemiaky nakrájame na menšie kocky a orestujeme ich na oleji pár minút.

Keď nám cibuľa začne rozvoniavať pridáme pretlak, soľ a šošovicu. Zmes podlejeme vývarom a varíme do zmäknutia približne pol hodiny. Následne okoreníme podľa chuti a rozmixujeme.

Hotovú polievku dochutíme citrónovou šťavou a môžeme ozdobiť lístočkom mäty.

 Červená polievka
0 0 hlasov
Hodnotenie článku