Brečtan je popínavá rastlina, s ktorou sa najčastejšie stretávame vonku – sú ním obrastené celé domy, stromy, niekedy altánky, inokedy vďaka pletivu alebo inej konštrukcii vytvára živý plot. Túto rastlinu však dokážete pomerne jednoducho pestovať tiež doma. Okrem toho, že vám pomôže zvýšiť kvalitu vnútornej klímy, môžete s ním skúsiť aj zaexperimentovať a vytvoriť si napríklad živú zelenú stenu aj v interiéri. Čo by ste o brečtane mali vedieť?
Kde brečtan v interiéri pestovať?
Brečtan nie je veľmi náročnou rastlinou – ani v interiéri. Čo by sme mu mali dopriať, aby prosperoval? Základom je výber vhodnej miestnosti. Brečtan v interiéri totiž nemá rád priame slnko a ani veľké teplo. Ideálna je tak miestnosť s izbovou teplotou (okolo 20 °C), v ktorej mu vyberiete stanovisko s dostatkom svetla, no bez priameho kontaktu so slnečnými lúčmi.
Potreby brečtanu na svetelné podmienky sa môžu líšiť podľa jednotlivých druhov. V zásade však hovoríme, že druhom brečtanu s tmavšími zelenými listami vyhovuje viac polotienisté miesto, tie so svetlejšími listami potrebujú svetla viac.
Brečtanu neobľubuje suchý vzduch, dariť sa mu teda bude v miestnosti s miernou vlhkosťou vzduchu, okolo 60 %. Dôležité je tiež zvoliť mu stanovisko v dostatočnej vzdialenosti od vykurovacieho telesa. V prípade, že by bol príliš blízko, počas vykurovacej sezóny by mohol chradnúť.
Akú starostlivosť potrebuje brečtan ako izbovka?
Nenáročnosť brečtanu sa prejavuje aj pri výbere vhodnej zeminy. Po ktorej siahnuť? Brečtan nepotrebuje nič špeciálne, problém mu nerobí ani menej kvalitný substrát. Zvoliť tak môžete napríklad rašelinovú zeminu, prípadne ílovitú, do ktorej pridáte trochu piesku či menších kamienkov. Základom je totiž, aby brečtan rástol v dostatočne priepustnej pôde.
A čo zalievanie či hnojenie? Ako sme spomínali, brečtan má rád vlhké prostredie, no keď to so zálievkou preženiete, bude trpieť. Najmä počas zimnej sezóny by sme mali byť s vodou opatrnejší, pokojne ho zalievajte menšou dávkou raz za dva týždne. Brečtan však ocení, keď mu pravidelne – aj každé dva dni – orosíte rozprašovačom listy. Menšie brečtany privítajú tiež občasnú sprchu. V prípade, že sú väčšie, utrite im listy a zbavte ich prachu aspoň vlhkou handričkou.
Čo sa týka hnojenia, počas letného obdobia brečtan ako izbovku môžete prihnojiť aj dvakrát za mesiac. V zime prihnojovanie obmedzíme na polovicu. Pri brečtanoch sa oplatí sledovať farbu listov, ktorou s nami komunikuje. V prípade, že sme to so zálievkou prehnali, listy majú černastý nádych.
Kondela tip: Chceli by ste si brečtan rozmnožiť? Nie je to nič zložité, stačia vám ostré nožnice alebo nôž, ktorými získate odrezok dlhý 7 – 11 cm. Jeho spodnú čas ponorte do pohára s vodou alebo vložte do značne vlhkej pôdy. Dôležité je, aby odrezky boli v miestnosti s izbovou teplotou, vtedy sa zakorenia pomerne rýchlo (ideálne okolo 20 °C). A čo vhodný čas rozmožovania? Brečtan zvládnete rozmnožiť počas celého roka, najlepšie sú však zimné mesiace, najmä december a január.