Ako zvládnuť šestonedelie

Ako zvládnuť šestonedelie?

Pôrod, príchod nového človeka do života, hormóny. Šestonedelie dá zabrať najmä prvorodičkám. Čo je správne a čo nie? Počúvajte len samy seba!

Prvé dni po návrate z pôrodnice budú pravdepodobne veľký šok – pre vás, najmä ak ste prvorodička, pre partnera, pre novorodenca, pre zvyšok rodiny. Zrazu nie ste dvaja, ste plní strachu, očakávaní, vyčerpaní. Všetok vás bolí, zmietajú vami zvláštne pocity, cítite lásku? Alebo nie? Všetko je to normálne! Kokteil hormónov, ktorý vám koluje v žilách, by dal zabrať každému. Ak však máte pocit, že toho máte vyše hlavy, cítite sa na dne, zúfalo, bez príčiny smutne, neváhajte sa so svojimi pocitmi podeliť s odborníkom. Popôrodná depresia nie je nič, za čo by ste sa mali hanbiť. A dá sa s ňou rýchlo a efektívne zatočiť, ak ju podchytíte správne a s odbornou pomocou.

Na prvom mieste ste vždy vy, nie vaše dieťa. Len zdravá, silná a spokojná mama sa dokáže postarať o ostatných. Veľa oddychujte, nebojte sa požiadať o pomoc so starostlivosťou o drobca, spite alebo sa choďte prejsť, čo i len na 5 minút. Ak sa na to necítite alebo máte bolesti, zatvorte sa do kúpeľne, sama. Myslite na to, že z prázdneho pohára sa nikto nenapije.

Komunikujte

Základom spokojného vzťahu, manželstva, spolužitia je zdravá komunikácia. Rozprávajte o svojich pocit, požiadajte o pomoc, posťažujte sa, poproste partnera, nech vás „len“ počúva. Vypovedané ťažkosti zvládnete oveľa lepšie.

Komunikujte

Mama či svokra?

V zásade existujú dva typy žien. Jedny si prvé dni po pôrode nedokážu predstaviť bez pomoci maminy alebo svokry. Pre druhé je prítomnosť ďalšej osoby v domácnosti len príťažou. Ak patríte do druhej skupiny a vaša mama či svokra odmietnutie ťažšie znáša, nechoďte proti sebe. Boli by ste obe nervózne, možno by došlo k hádke. Radšej ju požiadajte, aby vám pripravila a priniesla obľúbené jedlo. Zoznámi sa s bábätkom pri krátkej návšteve a tú dlhšiu si môžete odložiť na koniec šestonedelia. Je to úplne bežné! Kedysi sme vyrastali vo veľkých rodinách, o bábätko sa starali celé generácie, príbuzní, pokočíkovala sesternica… Dnes je väčšinou rodina nukleárna – pozostávajúca len s rodičov a detí, starí rodičia žijú často v inom meste či krajine. Aj sociálne interakcie sú preto iné. Nemyslite na to, čo by o tom povedali druhí. Počúvajte samy seba.

TEMPOtip: Slušne odmietnite prípadné žiadosti o návštevu, najmä ak ide o vzdialenejšiu rodinu alebo kamarátov. Je to úplne normálne, nemusíte sa cítiť previnilo. Prvé dni po pôrode sú na to, aby ste sa zžili s novou úlohou, naučili sa fungovať v trojici, spoznávali svoje nové telo, prejavy bábätka, snažili sa naň „napojiť“, dojčili, nedojčili, pobehovali polonahá po byte, sem-tam si poplakali a tešili sa aj z toho, že si môžete umyť vlasy, keď drobec konečne zaspí. Sú to neopakovateľné chvíľky, nenechajte si ich pokaziť len preto, že chcete vyhovieť ostatným. Práve teraz ide len a len o vás.

Nevynechávajte partnera

Je dôležité zapájať otca dieťaťa do bežnej starostlivosti – prebaľujte spolu, striedajte sa pri uspávaní, noste dieťa na rukách, podeľte si kúpanie. A hlavne, nemajte obavy! Dôverujte sebe aj svojmu partnerovi – vybrali ste si ho ako otca pre svojho potomka, tak sa nebojte, že mu pri kúpaní ublíži. Učte sa spoločne. Nie je zlé, ak sa aj spoločne pred pôrodom zúčastníte predpôrodného kurzu, kde vám často základnú starostlivosť o novorodenca vysvetlia. Hodí sa to najmä rodičom, ktorí ako prvé dieťa v živote držia to vlastné.

Dojčenie bolí?

Možno budete prekvapená, že niektoré prirodzené veci jednoducho nejdú prirodzene. Že dojčenie je občas boj, občas beh na dlhé trate, občas to budete chcieť vzdať. Nemusíte sa cítiť vinná, ak sa vám dojčenie rozbehnúť nepodarí. Môžete osloviť odborníkov, poradiť sa v nemocnici – a hoci je bezpochyby materské mlieko pre novorodenca tou najlepšou výživou, v istých prípadoch mamičky jednoducho dojčiť nemôžu a nie sú preto horšie ako ostatné. Často, najmä prvorodičky, opisujú dojčenie ako bolestivú skúsenosť – postupne sa však naučíte bábätko správne prikladať a ono vám v tom veľmi pomôže, jeho prirodzené reflexy mu ani nič iné nedovolia. Ak si neviete rady, požiadajte o pomoc – mamu, kamarátku, odborníkov. Niekedy postačí len uistenie sa, že všetko robíte správne a dojčenie sa rozbehne. Aj to je jedna z vecí, ktorá je hlavne „o hlave“.

dojčenie je občas boj

Dôležité telefónne čísla:

Ešte pred pôrodom si pripravte na dostupné miesto telefónne číslo na pediatra a prípadne aj na laktačnú poradkyňu, ak zvažujete jej služby. Ak budete v strese z neočakávanej situácie, v ktorej budete potrebovať odbornú radu, ušetríte čas pri ich hľadaní. Nezabúdajte, že pediatra pre svoje dieťa by ste mali mať dohodnutého pred samotným pôrodom. Jeho meno a kontakt budete následne diktovať pred pôrodom personálu.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku