Ako zazimovať záhradný nábytok?

Ako zazimovať záhradný nábytok?

Každý materiál si vyžaduje inú starostlivosť

S jeseňou prichádzajú i chladnejšie a najmä daždivejšie dni. Chvíle, ktoré môžeme stráviť príjemným posedením v záhrade, sa tak pomaly končia. A naopak, nadchádza čas starostlivosti o záhradný nábytok a jeho správne zazimovanie. Na čo si dať pozor a ako správne uskladniť stoly a stoličky, aby ich mrazivé počasie nepoškodilo? Každý materiál si vyžaduje trochu odlišnú starostlivosť, prinášame vám prehľad, ako zazimovať ratan, drevo, hliník či plast.

Začneme umytím a ošetrením záhradného nábytku

Iste, o záhradný nábytok by sme sa mali poctivo starať počas celého roka – pravidelne ho umývať, kontrolovať a ošetrovať. Ak vám však popri letných kratochvíľach na to neostáva čas alebo chuť, doprajte svojim stolom, stoličkám či laviciam dôkladnú starostlivosť aspoň pred zazimovaním. Začneme umytím: záhradný nábytok zbavíme mokrou handričkou s trochou neagresívneho saponátu (najmä pri drevených kúskoch je to dôležité) hrubých nečistôt. V prípade odolnej špiny, môžeme siahnuť i po mäkkom kartáči. Pri drevenom záhradnom nábytku čistíme v smere línií dreva. Pri subtílnejších konštrukciách sa vyhýbame tlakovým vodným pištoliam, ktoré by nábytok mohli poškodiť.

Pokračujeme ošetrením záhradného nábytku. Pri tejto činnosti by sme sa mali sústrediť najmä na drevo: ak na ňom ostalo ešte znečistenie, môžeme ho odstrániť brúsnym papierom. Následne záhradný nábytok natrieme olejom špeciálne určeným na drevo či farbou. Olej sa postará o to, aby si drevo uchovalo prírodný odtieň, nevysychalo a tiež bolo dostatočne odolné voči poveternostným podmienkam.

Pri kúpe záhradného nábytku z dreva sú vyhľadávané exotické dreviny, ako akácia, eukalyptus či tík, ktoré obsahujú éterické oleje. Práve tie predlžujú životnosť nábytku počas pobytu na slnku. Snažíme sa vyhýbať bielidlám, ktoré by mohli zmeniť pôvodnú farbu. Tiež sa snažíme používať špeciálne prípravky na ten-ktorý materiál.

Ako zazimovať drevený záhradný nábytok

Natierali ste olejom počas sezóny svoj drevený záhradný nábytok? Dobrou skúškou, ako zistiť, ako na tom skutočne je, je naň naniesť pár kvapiek vody. Ak voda ostane na povrchu, je to v poriadku, ak naopak do dreva vsiakne, je na mieste materiál ešte raz natrieť. Tiež sa sústreďte na to, či povrch nie je na určitých miestach poškodený – práve cez tieto ranky by mohlo drevo začať plesnivieť. Tieto miesta prebrúste brúsnym papierom, povysávajte jemný prach (ideálne priemyselným vysávačom) a natrite moridlom. Takto ošetrený nábytok je pripravený na zazimovanie: už ho stačí len prirkyť a umiestniť do suchej miestnosti, kde teplota neklesne pod 0 °C.

Ako zazimovať ratanový záhradný nábytok

Tu rozlišujeme dva materiály: prírodný a umelý ratan. Aký je medzi nimi rozdiel? Prírodný ratan je náchylnejší na poveternostné vplyvy. Preto ho treba pravidelne olejovať. Počas zazimovania výplet stoličky môžete povysávať, ostatné časti stačí pretrieť vlhkou handričkou. Vyhnite sa agresívnym čistiacim prostriedkom. Ak ste narazili na prasknutý výplet, miesto spojte sekundovým lepidlom a následne natrite priesvitným lakom. Umelý ratan je prakticky nezmar, slnečné lúče ani hlboké mrazy mu nerobia žiaden problém. Stačí ho teda umyť vlhkou handričkou, prikryť špeciálnou plachtou a pokojne môže ostať i počas zimy na svojom stanovisku.

Ako zazimovať ratanový záhradný nábytok

Ako zazimovať hliníkový a kovový záhradný nábytok

Starostlivosť o tieto materiály je pomerne jednoduchá. Okrem umytia vlhkou handričkou s mydlovou vodou sa zameriame na spoje. Ak je potrebné niektoré z nich dotiahnuť, pustíme sa do toho. Rovnako skontrolujeme hliníkový alebo kovový záhradný nábytok, či sa na ňom nenachádza korózia. Ak narazíme na hrdzavejúce miesta, môžeme ich zbaviť korózie drôtenou kefou a následne ošetriť antikoróznym náterom. Pri zazimovaní záhradného nábytku z týchto materiálov vyberáme suché miesto, kde nebude hroziť ďalší vznik korózie.

Ako zazimovať plastový záhradný nábytok

Plastový záhradný nábytok má tendenciu pomerne rýchlo blednúť, prípadne sa do jeho pórov vplyvom slnečných lúčov zažerú nečistoty. Čo s tým? Hneď po kúpe by sme ho mali ošetriť špeciálnym prípravkom na ochranu pred nečistotami, ktorý plní zároveň čistiacu úlohu. Po umytí odporúčame plastový náhradný nábytok schovať do nevykurovanej suchej miestnosti a prikryť.

Na záver nábytok prikryte a nájdite mu miesto

V súčasnosti sú na trhu špeciálne prikrývky vyrobené špeciálne na tento účel. Tie ochránia nábytok pred snehom, pavučinami, prachom a zároveň mu umožnia dostatočne dýchať. Vďaka tomu môžete stoly či stoličky nechať i pod holým nebom. Ak však chcete nábytku predĺžiť životnosť, je lepšie ho umiestniť pod strechu a ideálne do suchej miestnosti, kde teplota neklesne pod 0 °C. V prípade, že špeciálnu prikrývku nemáte, môžete použiť priedušný textilný materiál, napríklad jutovinu. Naopak, vyhnite sa plastovým fóliám, ktoré záhradnému nábytku neumožnia dýchať, vplyvom čoho sa na ňom môžu vyskytnúť i plesne – najmä na dreve a prírodnom ratane. Ak si dáte na toto pozor, s príchodom jari by ste mali nájsť svoje záhradné vybavenie vo výbornej forme.

Na záver nábytok prikryte a nájdite mu miesto
Záhradná nábytok

0 0 hlasov
Hodnotenie článku