Ako zalievať orchideu, aby sa jej darilo

Ako zalievať orchideu, aby sa jej darilo

Orchidea patrí medzi najobľúbenejšie rastliny – má skutočne krásne kvety, ktoré dokážu rozžiariť každú domácnosť. Jej pestovanie však nepatrí medzi najjednoduchšie, dokonca aj obyčajné zalievanie môžeme takmer označiť za vedu. Veľmi ľahko sa môže stať, že nesprávnym polievaním orchidei viac uškodíme ako pomôžeme. V dôsledku toho môžu rastline začať žltnúť listy, v horšom prípade dôjde k úhynu celej rastliny. Ako zalievať orchideu tak, aby sa jej darilo? Pripravili sme pre vás tie najdôležitejšie tipy a rady.

Ako správne zalievať orchideu

  • Intenzitu a množstvo zálievky prispôsobte veľkosti črepníku: orchidea v menšej nádobe si vyžaduje zalievanie častejšie ako orchidea, ktorá je vysadená vo väčšom črepníku.
  • Pri zalievaní orchidei sa neorientujte iba podľa povrchu zeminy – ak je substrát na povrchu suchý, ešte to nič neznamená, nižšie vrstvy totiž môžu byť vlhké. Ako zistiť, ako je pôda v črepníku na tom? Ako pri pečení bábovky, pichnite do nej špajdľu a sledujte, či sa na ňu zemina nalepila. Ak áno, rastlinu ešte nezalievajte.
  • Pri zalievaní orchidei je dôležité poznať aj vhodný čas: vždy sa tejto činnosti venujeme v dopoludňajších hodinách, najlepšie k ránu.
  • Intenzitu zalievanie orchidei prispôsobte aj ročnému obdobiu, pre lepšiu orientáciu vám pomôže táto rada: v zimných mesiacoch stačí raz za týždeň, v letných dvakrát za sedem dní. Samozrejme, je na mieste zohľadniť aj veľkosť nádoby, stanovisko či vnútornú klímu.
  • Pri zalievaní sa sústredíme iba na substrát. Ak omylom zalejeme i listy, vodu z nich utrieme mäkkou handričkou alebo papierovou utierkou. To isté platí tiež o stonke.
  • Orchidea je náročná aj na kvalitu vody, ktorou ju zalievate. Aká je najvhodnejšia? Odborníci radia siahnuť po obyčajnej dažďovej vode. Prečo? Obsahuje totiž organické zložky, napríklad peľ, ktoré dodávajú rastline živiny. Ak používate vodu z vodovodu, minimálne ju prevarte a nechajte odstáť. Dajte si záležať, aby tekutina mala vždy izbovú teplotu. Zalievanie studenou vodou môže viesť až k úhynu rastliny – aj keď v začiatkoch nie sú viditeľné žiadne vonkajšie znaky problémov.
  • Orchidea je veľmi citlivá nielen na kvalitu, ale aj množstvo vody. V prípade, že na rastline začnete pozorovať žltnúce kvety, okamžite obmedzte zálievku – ideálne na niekoľko týždňov, kým substrát dôkladne nepreschne.
  • Po zalievaní skontrolujte tiež misku pod črepníkom: orchideu zalejte, počkajte pár minút, a keď sa v miske objaví voda, vylejte ju. V opačnom prípade by mohli korene odhniť a rastlina uhynúť.

Tempo tip: Orchideu môžete zalievať aj iným spôsobom: v rovnakých intervaloch ako pri zalievaní s konvou si pripravte do väčšej nádoby – väčšej ako črepník s rastlinou – vodu rovnakej kvality (ideálne dažďovú). Dajte preč podmisku a črepník ponorte tak, aby spodná časť nádoby bola pod vodou. Orchideu nechajte kúpať približne pol hodiny, následne vyberte črepník, položte ho na mriežku, na ktorej môže voda z nádoby dobre odkvapkať. Potom črepník umiestnite späť do misky a tento postup zopakujte pri ďalšom zalievaní.

Ako správne zalievať orchideu

0 0 hlasov
Hodnotenie článku