Ide víkend a neviete, čím zabaviť svoje deti? Na výlety sa stále nedá chodiť a starí rodičia si chcú tiež oddýchnuť… Pritom existuje veľa rôznych kreatívnych činností, ktoré môžete robiť spoločne. Činnosti, ktoré budú baviť aj vás a zároveň budete mať dobrý pocit, že ste svoje deti niečomu naučili. Niekoľko z nich sme pre vás vybrali.
1. Spoločné varenie
Vyberte si recept, ktorý už dlhšie chcete vyskúšať a zapojte do prípravy jedla aj svoje deti. Skúste vybrať nejaké zdravé jedlo, nech si deti osvoja správne stravovacie návyky. Spoločným varením zažijete aj kopec srandy. Pustite si k nemu veselú hudbu, oblečte si zástery, prípadne zhotovte z papiera aj kuchárske čiapky pre vašich malých šéfkuchárov.
2. Šitie
Šitie, prípadne štrikovanie, sa vracia do módy, čo si všimli určite aj vaše deti. Ak viete šiť, neváhajte zapojiť aj deti. Môžu vám pomôcť pri kreslení strihu a povzbuďte ich, aby vám povedali ich predstavu o šatách. Môžete tak spoločne vytvoriť originálny odev. V prípade, že šiť neviete a máte chuť sa naučiť, skúste sa prihlásiť na kurz šitia aj so svojim dieťaťom. Kým vy budete šiť pre seba a svoje deti, detičky môžu vymýšľať oblečenie pre svoje bábiky.
3. Príroda
Prechádzky na čerstvom vzduchu, lesom, lúkami, návšteva parku alebo vychádzka k jazeru… Motivujte svoje dieťa k spoznávaniu prírody a krajiny, ktorá ich obklopuje. Počas prechádzok môžete spoznávať jednotlivé druhy stromov, kvetov, rozprávať sa o prírodných javov, pozorovať oblaky, zmeny počasia… Toto všetko je pre dieťa veľmi obohacujúce a zároveň sa v ňom vytvára vzťah a úcta k prírode. Z prechádzky si môžete domov doniesť pozbierané šišky, kvety alebo rôzne konáriky, z ktorých si doma môžete vytvoriť postavičky alebo okrasné vence.
4. Majstrovanie
Čo tak malému budúcemu kutilovi ukázať čaro dielne. Skúste spoločne opraviť kusy nábytku, aby sa dieťa naučilo, že nie všetko pokazené sa hneď musí vyhodiť, ale malou úpravou je možné vec opraviť alebo skrášliť. Neskôr môžete spolu skúsiť aj niečo jednoduché vyrobiť. Či už malý prak alebo šarkana na jeseň. Uvidíte, dieťa si bude vlastnoručne vyrobenú vec vážiť a zároveň si tak aj rozvíja svoje schopnosti a stáva sa samostatnejším.