Výber topánok pre bábätko, ktoré práve začína chodiť, môže byť veľká skúška nervov – vyznať sa v pojmoch, tvaroch, veľkostiach a neminúť za to polovicu rodičovského príspevku je tiež celkom výzva. Ako z toho vykorčuľovať? Poradíme vám.
1. Barefoot alebo klasika?
Označenie barefoot nie je len krátkodobý módny trend. Ide o topánky, ktorých vlastnosti doprajú chodidlu voľnosť, no zároveň ho dostatočne chránia. Barefoot topánky sú spravidla širšie ako klasické topánky, najmä v prstovej časti nohy a majú podrážku ohybnú vo všetkých smeroch – priečne, pozdĺžne a dajú sa stočiť do špirály (ako slimák), vložka v nich je rovná, nepodopiera tak klenbu. Pri klasických topánkach je zvyčajne podrážka pevnejšia a nájdete v nich aj vložku podopierajúcu klenbu.
Zásadné sú pri výbere detských topánok však tieto parametre: čo najmenšia hmotnosť topánky, flexibilná podrážka najmä v oblasti záprstných kĺbov (aby sa v nich dieťa dokázalo postaviť na špičku a ohnúť pri tom prsty), pevná fixovaná päta (žiadne šľapky), pružná stielka bez podpory klenby, dostatočne hrubá, aby tlmila nárazy pri chôdzi po pevnom povrchu, vzdušný materiál, dostatočná šírka a dĺžka topánky, rovná podrážka (bez opätku a bez zdvihnutej špičky), pevné zapínanie. Ak tieto parametre nájdete u barefoot obuvy alebo u klasických topánočiek, smelo ich kúpte.
2. Celoročky alebo zimné/letné?
Dieťaťu rastie noha extrémne rýchlo a veľmi nepravidelne. Ak teda plánujete kúpiť prvé topánky s tým, že ich ponosí aspoň jeseň a jar, zvyčajne ďaleko nepochodíte. Nie je nezvyčajné, že deťom do troch rokov musíte kúpiť nový pár ešte v tú istú jeseň. Oplatí sa preto investovať do kvalitných celoročných topánok, v ktorých sa nôžka nespotí v teplejších dňoch, no vydrží aj chladnejšie počasie. K nim následne počas sezóny dokúpiť zimné topánky, ktoré držia v teple aj členok. V lete je to jednoduchšie – letné topánky sú spravidla lacnejšie a dieťa chodí často aj bosé. Pri kúpe letných topánok však zohľadnite to, či dieťa jazdí na bicykli alebo odrážadle. Ak áno, určite by malo mať plnú špičku (pevná päta je samozrejmosťou). Ak na dopravných prostriedkoch ešte nejazdí, môže byť predná časť topánky aj perforovaná (prsty by však mala chrániť vždy).
3. Ako zmerať dieťaťu nohu a vybrať správnu veľkosť?
Dieťa postavte do škatule od topánok. Chodidlo mu vložte do rohu tak, aby bola päta opretá o jednu hranu a vonkajšia hrana chodidla o druhú pravouhlú hranu škatule. Obkreslite prsty a vnútorný obrys chodidla tak, aby ste ceruzku držali v pravom uhle nad dnom škatule. Odmerajte najširšiu a najdlhšiu časť nohy (niektoré deti nemajú dominantný palec, ale druhý prst, takže sa riaďte tým). Následne postup opakujte s druhou nohou. K veľkosti väčšej nohy následne prirátajte 1,2 – 1,5 centimetra na dĺžku a 3 milimetre na šírku a získate preferovanú vnútornú dĺžku a šírku topánky, podľa ktorých zvolíte vhodnú veľkosť. Nožičky pravidelne premeriavajte (aj každý mesiac), aby dieťa v žiadnom prípade nechodilo v malých topánkach. Môže to spôsobiť obrovské problémy vo vyššom veku.
TEMPOtip: Prvé topánky nasaďte dieťaťu až v momente samostatnej chôdze (zvyčajne dva týždne od prvých samostatných krokov) a iba na nevyhnutný čas (pobyt vonku). Doma preferujte stále chôdzu naboso (aj bez ponožiek). Kým dieťa nechodí, topánky nepotrebuje, dokonca mu môžu brániť v progrese!