Topánky pre deti sú veľkou témou, ktorá dokáže výrazne ovplyvniť zdravie našich ratolestí – napríklad ak začnete svojmu synovi či dcére obúvať topánky priskoro, môžete mu zabrániť v správnom vývoji mozgu a chôdze. Predajcovia detskej obuvi často nevedia nakupujúcim správne poradiť, navyše v ponuke môžu mať aj nevhodnú obuv – výsledky kontrol ukázali, že častým problémom býva napríklad nesprávne označenie veľkosti topánky. Na čo sa zamerať a čo by ste mali vedieť pri kúpe?
Najlepšie do 3 rokov naboso
Detskú nohu tvorí z veľkej časti chrupavka a noha sa tak dokáže veľmi dobre prispôsobiť podmienkam – preto malé deti nedokážu povedať, že ich topánka tlačí. Proces premeny chrupavky na kosť sa ukončuje až v období dospelosti.
Preto nie je na škodu, ak budete vnímať topánky ako nutné zlo, ktorá znemožňuje prirodzenú chôdzu. Okrem toho každá obuv formuje nohu – našou úlohou je vybrať takú, ktorá bude mať čo najmenej negatívny vplyv.
Výskumy ukázali, že deti, ktoré sa učia chodiť naboso, robia kratšie a širšie kroky oproti tým, ktorí majú obuté topánky. Zároveň chôdza bez obuvi pomáha posilniť svalstvo, zlepšiť rovnováhu, držanie tela a funkciu členkov.
Ako správne odmerať veľkosť nohy
Odborníci odporúčajú kupovať topánky väčšie maximálne o 17 mm, ako sú rozmery väčšej nohy. Tento rozdiel by však nemal byť ani menší ako 12 mm. Noha dieťaťa staršieho ako 3 roky vyrastie mesačne priemerne o 1 mm, u menších detí je to viac, netreba však zabúdať ani na skokový nárast – preto je dôležité nohy merať aj priebežne a nielen pri výbere topánok.
Ako ich však správne odmerať? Najpresnejší výsledok dosiahnete so špeciálnym meradlom nôh, ďalším spoľahlivým nástrojom je dieťa postaviť bosou nohou na papier, nohu obkresliť a rozmer chodidla v najdlhšej časti odmerať napríklad pravítkom.

Podľa čoho vybrať správne topánky pre deti
Kvalitná detská obuv by mala dokonale rešpektovať ohybnosť, tvar, veľkosť a vývoj nohy. Častou chybou je, že rodičia kupujú svojim najmenším príliš pevnú obuv – detské topánky by naopak mali byť ohybné, nesmie chýbať dostatok priestoru v oblasti prstov, samozrejmosťou by mala byť plochá podrážka a zároveň by mali byť vzdušné.
Preto by ste nemali deťom vyberať špeciálne ortopedické topánky – tie sú určené pre tých, ktorí majú problémy s chodidlami. Ak váš potomok takéto problémy nemá, topánka určená na ich odstránenie môže problémy naopak priniesť.

Čo by mala spĺňať vhodná detská obuv:
- topánka by mala byť pružná v oblasti prstov aj uprostred chodidla – ak ju dokážeme skrútiť do špirály, spĺňa to, čo potrebujeme
- topánka pre deti by mala byť čo najľahšia
- pevná päta – táto oblasť by sa nemala pohybovať do strán
- stielka topánky by mala byť plochá, aby nepodopierala klenbu chodidla
- detská topánka by nohe mala dovoliť dýchať – ideálny materiál je textil a koža
- topánka pre deti by mala byť väčšia od 12 do 17 mm v porovnaní s aktuálnymi rozmermi chodidla
- topánky pre deti by mali mať širokú špičku, aby si prsty užili dostatok priestoru
- špička na topánke by tiež nemala byť zdvihnutá
- topánky pre deti by nemali mať žiadny opätok
Tip pre vás: Riadiť sa týmito pravidla nemusíte iba pri kúpe nových topánok, ale aj pri hľadaní prezúvok do škôlky či školy. Práve v tejto oblasti podľa prieskumov vo Fínsku, Česku, Rakúsku či Veľkej Británii je najviac nedostatkov – podľa niektorých štúdií viac ako ¾ detí v škole či škôlke nosilo obuv s nevhodnou veľkosťou.