Čaká vás nákup vianočného stromčeka a neviete, podľa čoho máte vyberať odrody? Mnohé vám napovie cena – v zásade platí, čím drahší stromček kúpite, tým dlhšie by vám mal vydržať. Vybrali sme pre vás pár najpredávanejších a bežne dostupných odrôd a spísali ich pozitíva a negatíva.
Snažte sa stromček vyberať ešte rozbalený (bez sieťky). Skontrolujte, či mu neopadáva ihličie a či miesto rezu nie je preschnuté a dopraskané. Ak áno, taký stromček kúpte len naozaj s výraznou zľavou, pretože vám dlho nevydrží.
Smrek obyčajný (Picea Abies)
Úplne klasický vianočný stromček je smrek obyčajný. Patrí k lacnejším verziám, príjemne vonia a krásne vyzerá. Má však jednu nevýhodu – jeho ihličie veľmi rýchlo opadáva.
Borovica čierna (Pinus Nigra)
Voňavá borovica má síce redšie konáre, no často ju zdobia pozostatky šišiek a šíri sa z nich naozaj omamná vôňa. Ihličie na borovici vydrží až do Hromníc, takže jediný neporiadok, ktorý zo stromčeka zostane, sú maximálne semienka zo šišiek alebo miazga.
Jedľa Nordmannova (Abies Nodrmanniana)
Jeden z najväčších hitov uplynulých rokov je normandská jedľa. Je drahšia ako prvé dve spomínané verzie a nerastie u nás, takže sa dováža, no svojich priaznivcov si získala vďaka mäkučkému ihličiu, ktoré príjemne vonia a neopadáva.
Strieborná jedlička – smrek pichľavý (Picea Pungens Glauca)
Hoci tento strom poznáme skôr pod názvom strieborná jedlička, ide o smrek. Spoznáte ho podľa nádhernej rovnomernej koruny a sivomodrého ihličia, ktoré zostáva na konároch aj dlho po odpílení. Patrí k najdrahším vianočným stromčekom.
Aby vám stromček dlho vydržal
Po príchode domov stromček krátko aklimatizujte na balkóne (niekoľko dní). Následne ho presuňte do bezmrazej chladnej miestnosti (napríklad na bytovú chodbu, nevykurovanú). Až potom ho presuňte do vykurovanej miestnosti. .
Skôr, než tak urobíte, z kmeňa odrežte niekoľko centimetrov a ponorte ho do nádoby s vodou. Postavte ho na finálne stanovište až tesne pred Vianocami (ideálne aj tak nie k vykurovaciemu telesu, pretože by vyschol veľmi rýchlo).