Zväčša v pokročilej fáze novembra je zvýšené riziko chrípkovej epidémie, ktoré dokáže znepríjemniť koniec roka každému. V januári a februári sa však chrípková epidémia objavuje opäť. Malou útechou môže byť, že vtedy už nemáme pred sebou toľko povinností a lepšie sa dokážeme preniesť cez to, že sme chorí. Veď lepšie, ako by sme mali mať chrípku počas Vianoc. Stále to však nie je nič príjemné. Ako znížiť riziko, aby chrípková epidémia zasiahla aj nás či našich blízkych?
Otužovanie
Vďaka otužovaniu dokážeme zvýšiť imunitu nášho organizmu, ako na to? Prvým krokom sú pravidelné prechádzky alebo iné aktivity na čerstvom vzduchu. Okrem toho, že si posilňujeme imunitu, prekrví sa nám celé telo a pôsobí to ako skvelá prevencia proti depresii.
Ďalšou možnosťou je otužovať sa počas sprchovania sa: začneme teplou vodou, postupne prechádzame k vlažnej, až sprchu ukončíme studenou vodou. Počas tejto očisty sa odporúča aj trochu pohybu – napríklad prešľapovať z nohy na nohu. Najdôležitejšie na tomto všetkom je pravidelnosť, nestačí to urobiť dva-, trikrát a myslieť si, že máte vyhraté. Ideálne je začať s otužovaním ešte pred vypuknutím chrípkovej sezóny.
Časté a dôkladné vetranie
Rovnako aj priestor, v ktorom sa pohybujeme – či už je to domov, alebo kancelária – je dobré aspoň trikrát denne dôkladne vyvetrať. Ideálne tak, že na tri minúty otvoríte všetky okná i balkónové dvere a vydýchaný vzduch, ktorý môže byť plný vírusov, vymeníme za čerstvý. Vyhriate steny vďaka krátkemu času nevychladnú a dôjde iba k výmene vzduchu, takže opäť vykúriť priestor je otázkou niekoľkých minút.
Lekári tiež odporúčajú znížiť teplotu v spálni, resp. v miestnosti, v ktorej nocujete. Tá by mala byť asi o 3 – 4 °C nižšia ako v ostatných priestoroch. Bude sa vám lepšie dýchať, pomôže to i kvalite spánku a teplá perina vás dostatočne zahreje. Preto je na zváženie udržiavať minimálne počas noci teplotu v spálni okolo 17 °C.
Vyhnite sa zaľudneným priestorom
Tam, kde je najviac ľudí, tam sa spravidla zdržuje i najviac vírusov a baktérií – najmä počas chrípkového obdobia. Napríklad nákupné centrá, verejná doprava, školy, administratívne budovy. Samozrejme, nie vždy je možné sa takémuto priestoru vyhnúť, ak sa to však čo i len trochu dá, radšej si premyslite pobyt v týchto exponovaných lokalitách. V prípade, že sa tomu nedá vyhnúť, dajte si záležať na hygiene.
Umývajte si ruky
Počas chrípkovej epidémie je veľmi dôležité umývať si ruky oveľa častejšie, ako mimo nej. Vždy, keď prídete domov z vonku, umyte si ruky mydlom. Vždy, keď ste mali v ruke predmet, ktorý malo pred vami v rukách množstvo ľudí – napríklad peniaze, kľučku –, umyte si ruky. Ak nemáte nablízku umývadlo s mydlom, snažte sa obmedziť kontakt rúk s tvárou. I toto môže pomôcť znížiť riziko výskytu chrípky u vás. Skvelou pomôckou je napríklad tiež dezinfekčný gél v kabelke.
Upravte si jedálniček
Ak chceme posilniť imunitu a vyhnúť sa chorobe, musíme prijímať dostatok vitamínov a minerálov. Okrem výživových doplnkov by sme si však mali mierne upraviť aj jedálniček – zamerať sa najmä na dostatok čerstvého ovocia a zeleniny. Skvelými zdrojmi vitamínov, najmä céčka, sú napríklad jablká, kyslá kapusta, citrusové plody, paprika či cesnak. Telo tiež ocení, keď si dáte banán, chren, orechy alebo rôzne semienka. Dbať by sme mali aj na výdatný pitný režim, základom môže byť nesladený čaj, skvelým variantom i pre deti je napríklad čaj Rooibos, prípadne čaj z čerstvého zázvoru (ten už pre malé deti nie).
Zvážte aj očkovanie proti chrípke
Najmä pre chronických pacientov môže chrípková epidémia predstavovať vážne ohrozenie života. I preto lekári odporúčajú zvážiť očkovanie proti chrípke, ktoré tiež pomôže znížiť riziko infarktu. Ideálne je spýtať sa na túto možnosť svojho lekára ešte pred vypuknutím chrípkového obdobia, teda v októbri či začiatkom novembra. Očkovaný pacient totiž chrípku neprenáša, takže nechráni len sám seba, ale aj svoje okolie.