Čistiť, čistiť a čistiť. To je základ. Viete však, kedy a ako používať zubnú pastu, kedy je vhodné použiť aj medzizubnú kefku, prípadne kedy je vhodný čas na prvú návštevu u zubára? Prečítajte si naše tipy.
Dôkladné čistenie je základ
Zuby by sa mali čistiť od útleho veku – od prvého prerezaného zubu, čo pokojne býva už aj v štyroch mesiacoch veku dieťaťa. Zdá sa vám to priskoro? Čím skôr dieťa naučíte, že čistenie je prirodzená súčasť hygieny, tým jednoduchšie to budete mať vo vyššom veku. Ak rodičia začínajú čistiť zuby napr. v troch rokoch, dieťa sa vzpiera, nie je zvyknuté mať v ústach cudzí predmet a navyše, často už môže mať aj prvé kazy v dôsledku nesprávnej hygieny. Preto platí: nikdy nie je priskoro. Menším deťom mnohí rodičia zúbky či ďasná masírujú kefkou, ktorá sa nasadí na prst. Hoci to podľa zubných lekárov nemá veľký význam, mamičky vravia, že to deťom pomáha napr. zmierniť bolesť pri prerezávaní zúbkov a zvyknúť si na „čistenie“.
Čím čistiť zuby?
Malým bábätkám jednozväzkovou zubnou kefkou (maličká okrúhla, mäkké štetiny). Technika v tomto prípade nie je zásadná, dôležité je čistiť čo najdôkladnejšie zo všetkých strán tak, ako vám dieťa dovolí. Vhodné je najskôr dieťaťu kefku ukázať, nech si ju dôkladne popozerá a vyskúša, následne zúbky dočistiť. Neposedkom môžete skúsiť zuby umývať napr. pri večernom kúpaní. Vždy však dbajte na bezpečnosť! Ak sa dieťa pri čistení zubov vzpiera, na vaňu zabudnite. Vhodné je prizvať si na pomoc druhú dospelú osobu, ktorá vám ho pridrží. Nerobte však z toho drámu, no ani sa nevzdávajte!
Kedy čistiť zuby?
Ideálne ráno aj večer, pri malých deťoch stačí večer, po poslednej dávke mlieka či po večeri (a v noci by malo piť už len čistú vodu). Ak dieťa v noci dojčíte, samotné dojčenie mu kazy pravdepodobne nespôsobí, horšie je to s umelým mliekom, ktoré je kariogénne – teda spôsobuje tvorbu zubného kazu, resp. k nej prispieva. Nočné kŕmenie je vhodné po roku, ak dieťa prospieva a pediater vám nepovie inak, opatrne a citlivo obmedzovať. Ak sa objavia prvé kazy u bábätka, zubný lekár vám to odporučí aj skôr.
Treba použiť pastu?
Zubná pasta nie je nutná, pre deti do troch rokov sa ani neodporúča, keďže ju nedokážu vypľuť. Na trhu však nájdete aj zubné pasty prírodné, určené aj pre deti od 6 mesiacov, no sú skôr spestrením k čisteniu. Základom je vhodná zubná kefka.
Čo s medzizubnými priestormi?
Ak sa zuby dieťaťa dotýkajú, je vhodné čo najskôr začať používať aj medzizubné kefky. Medzi zubami sa totiž najčastejšie tvoria kazy.
Kedy prvýkrát k zubárovi?
Je to na vás. Nárok máte už od narodenia dieťaťa. Pokojne si môžete po dohode s lekárom brávať bábätko s vami na preventívne kontroly, aby si zvyklo, že to nie je nič strašidelné. Ak však má dieťa kazy, neklamte ho, že to nebude bolieť. Jemne mu vysvetlite, že to môže byť nepríjemné. Inak môžete naštrbiť dôveru, ktorú vo vás má.