Ako sa rýchlo zbaviť vyrážky

Ako sa rýchlo zbaviť vyrážky?

Poznáte to, zrovna sa vám to nehodí a zrazu ju máte. Nepekná červená hrča, ktorá navyše aj nepríjemne pobolieva a stále nás núti dotýkať sa jej. Čo s vyrážkou a ako sa jej rýchlo zbaviť?

Vyrážky sa nespravia len tak – väčšinou signalizujú nejaký problém. Zápal v tele, hormonálne zmeny, prechladnutie, reakciu na stres, stravu či iný jav. Za normálnych okolností pri správnej starostlivosti sa po pár dňoch stratí. Máme pre vás pár rád, ako si s vyrážkami poradiť.

1. Prvá pomoc

Aj keď je to veľmi lákavé, odporúčame do vyrážok nezasahovať. Ak už nie je iná možnosť a vyrážka je „na prasknutie“, dbajte vždy dôkladne na čistotu. Čistým vatovým tampónom alebo vreckovkou si vyrážku ošetrite a nezabudnite poriadne vydezinfikovať. Obzvlášť vhodný je salicylový lieh, ktorý hĺbkovo dezinfikuje, čistí a vysušuje pokožku. Ak je vyrážka len tvrdá hrča a ide pravdepodobne o podkožný zápal, určite do nej nevŕtajte. Zavedením infekcie do pokožky by ste totiž mohli napáchať podstatné väčšie škody ako úžitok a namiesto hrče budete dávať do poriadku aj nepeknú ranu a jazvy. Na tento typ vyrážok sa odporúča aplikovať suché teplo. Poprípade tiež môžete jemne miesto vysušovať čajovníkovým olejom, liehom či tekutým púdrom. Za normálnych okolností by sa mala vyrážka do pár dní upokojiť a pomaly rozplynúť.

2. Čistenie a starostlivosť

Alfou omegou pre zdravú a krásnu pleť je čistenie. Preto naň nezabúdajte a každé ráno a obzvlášť večer si dôkladne vyčistite a hydratujte pleť. Častým javom pri nedokonalostiach pleti je tendencia prekrývať vyrážky hrubými vrstvami make-upu, korektoru či púdru. Pokiaľ je možné snažte sa ponechať pleť v čo najčistejšom stave, aby dýchala a mohla sa regenerovať. Dôkladne si vyberajte kozmetiku. Dnes je na trhu mnoho alternatív sľubujúcich zázraky na počkanie. Každá pleť je však jedinečná, a preto k nej tak treba aj pristupovať. Na väčšinu však platí staré zlaté pravidlo „menej je viac“ a jednoduchá čistiaca voda s kvalitným hydratačným krémom urobia najlepšiu službu.

Čistenie a starostlivosť

3. Správna strava

Nemalý podiel na stave pleti má aj strava. Vyrážky často môžu byť aj konkrétnou reakciou na nejaký druh potraviny. Ak ste odpozorovali daný problém, pokúste sa rizikové potraviny z jedálnička vylúčiť. Rizikovými bývajú tučné jedlá, mliečne výrobky, lepok, paradajky či niektoré druhy exotického ovocia. Nezabúdajte, že cukor a nenasýtené tuky pleti rozhodne neprospievajú a je vhodné ich v strave eliminovať nielen kvôli stavu pokožky, ale aj ďalšiemu dopadu na organizmus. Aj pitný režim sa podpisuje na stave a regenerácii pokožky. Preto nezabúdajte piť – hlavne čistú vodu, riedené ovocné šťavy či kvalitné čaje.

4. Rizikové faktory

Faktory, ktoré sa často podpisujú na tvorbe vyrážok máme všade okolo seba. Znečistené prostredie, pot, fajčenie, alkohol, slnko, stres, klimatizácia a podobne. Je ťažké sa im vyhnúť, ale je dobre s nimi aspoň počítať, a tie ktoré dokážeme ovplyvniť eliminovať a chrániť sa pred nimi. Vaša pleť sa vám poďakuje.

V prípadne, že by vás problém s vyrážkou či vyrážkami sužoval dlhšie, určite odporúčame navštíviť lekára. Nakoniec môže byť totiž váš problém s pleťou skrytý úplne inde!

Faktory, ktoré sa často podpisujú na tvorbe vyrážok
3 2 votes
Article Rating
Viac článkov
štrikovanie je nový trend
Na vlnenej vlne