Ako pomôcť dieťaťu vysporiadať sa so stresom zo škôlky

Ako pomôcť dieťaťu vysporiadať sa so stresom zo škôlky?

Pre každé dieťa je nástup do kolektívu odlišnou skúsenosťou – niektoré si spoločnosť iných detí užívajú a škôlku zbožňujú od prvého dňa, iné sa fixujú na pani učiteľku, deti ich nezaujímajú a trávia čas prilepené pri nej, pre ďalšie môže byť nástup do škôlky doslova traumatizujúci. Ak vaše dieťa znáša odlúčenie od vás ťažko, môžete mu pomôcť napríklad týmito tipmi.

1. Dostatok času

Doprajte si ráno dostatok času na všetko. Nenáhlite sa, nestresujte sa. V pokoji sa naraňajkujte, srandujte pri rannej hygiene, nechajte dieťa samo si vybrať oblečenie a ak je to možné, tak aj obľúbenú hračku, ktorú si vezme so sebou (prípadne si ju nechá v skrinke, keď je na ňu fixované a nechce, aby sa s ňou hrali iné deti). Doprajte si výživné raňajky a veľa sa rozprávajte o tom, čo vás dnes popoludní čaká. S dieťaťom hovorte na rovinu, ak poň prídete až po obednom spánku, nech o tom vie. Ak ste totiž ráno v strese, nestíhate, všetko ešte zhoršujete a dramatizujete. Snažte sa na dieťa napojiť a počúvajte jeho potreby, veľa sa objímajte a dotýkajte, toto všetko dieťaťu pomôže zvládať stres.

2. Žiadne zmeny v pondelok

Pondelky bývajú pre deti najťažšie, pretože víkend naruší škôlkársku rutinu a dieťaťu pripomenie, aké to je, keď je doma s rodičmi. Preto pondelky berte pozvoľna. Ak je to možné, deti nechajte v škôlke iba doobeda, poobede si urobte spoločný program. Nepúšťajte sa do veľkých zmien ani od dieťaťa nečakajte veľké výkony po prvom pracovnom dni. Dôležitá je pozvoľnosť.

3. Sústredený čas

Keď dieťa vyzdvihnete zo škôlky, venujte sa výlučne jemu. Ak je to možné, aspoň prvé dni poň príďte sami – bez mladších či starších súrodencov. Skloňte sa na jeho úroveň, objímte ho a nechajte ho uvoľniť emócie. Ak aj ráno neplakalo, možno sa teraz rozplače a je to úplne v poriadku, potrebuje to zo seba dostať von. Rozprávajte sa cestou domov o tom, čo jedli, ako sa hrali, čo sa mu páčilo a čo by chcelo zmeniť. Rozhovor pomáha uvoľniť stres. Ideálne je, ak ho spojíte s dlhšou prechádzkou, aby malo dieťa možnosť spracovať emócie lepšie – možno bude chcieť skákať ako žabka, bude behať alebo naopak, držať sa vás ako kliešť – rešpektujte to.

Keď dieťa vyzdvihnete zo škôlky, venujte sa výlučne jemu.

4. Nech sa z toho vykreslí

Dajte dieťaťu pastelky a čistý papier, prípadne plastelínu a nechajte ho, nech vám nakreslí alebo vymodeluje, ako si škôlku predstavuje. Takáto forma „arteterapie“ je skvelá najmä pre deti, ktoré toho veľa nenahovoria. Obrázok nehodnoťte, iba sa pýtajte, čo znamená toto, čo tamto a prečo má pani učiteľka modré vlasy… Nie je dôležitý výsledok, ale samotný proces. Jednoducho nech sa z toho dieťa vykreslí.

5. Vankúšová vojna

Veľa sa s dieťaťom hrajte a dovoľte mu trošku zdivočieť – kričte na lúke alebo v parku na plné hrdlo ako levy, zorganizujte v posteli vankúšovú vojnu, skáčte z gauča na matrac, uvoľnite zo seba všetky nahromadené emócie. Pomôže to vám aj dieťaťu.

Pre každé dieťa je nástup do kolektívu odlišnou skúsenosťou
0 0 hlasov
Hodnotenie článku