Začala sa škola a škôlka a vy máte pocit, že ste viac doma so soplom ako v inštitúcii? Prvé týždne v kolektíve sú zaťažkávacou skúškou aj pre ľudí a deti s výbornou imunitou.
TEMPOtip: Buďte ohľaduplní k iným deťom a rodičom a nedajte dieťa ráno do školy či škôlky ak: má teplotu alebo žltý či zelený soplík alebo kašle alebo má neidentifikovateľné vyrážky alebo tráviace ťažkosti alebo je nezvyčajne spavé alebo sa sťažuje na bolesť hlavy. Myslite vždy na to, ako by sa vám páčilo, ak by sa v jednej triede hral váš drobec s chorým spolužiakom. Navyše, ak ochorenie podchytíte takto v zárodku, liečba bude trvať o niekoľko dní kratšie!
1. Otužovanie
Menšie deti potrebujú jednu vrstvu oblečenia navyše v porovnaní s dospelákmi – ideálne napríklad nátelník z merino vlny, ktorá má výborné termoregulačné vlastnosti a dieťa sa v nej nespotí ani pri náročnejších aktivitách. Nenavliekajte deti zbytočne do hrubých mikín a svetrov, ktoré im znemožňujú voľný pohyb a prehrievajú im telíčka. Následne stačí malé ofúknutie a choroba je na svete.
Deti tiež nekúpte v príliš horúcej vode, ideálna je striedavá sprcha (vlažná/teplá voda), ktorú zakončíte vlažnou, nie veľmi studenou vodou a dieťa zabalíte do uteráka a hor sa do pyžamka a spať.
2. Vonku v každom počasí
Trávte veľa času vonku v každom počasí vo vhodnom (pokojne aj funkčnom) oblečení. Nohy v suchu, na hlave čiapka a môžete ísť na ihrisko! Deti tak budú odolnejšie a menej chorľavé.
3. Vitamíny
Základným kameňom imunity je dostatok vitamínu C predovšetkým z prírodných zdrojov (čerstvé ovocie, zelenina). Doprajte si tiež zvýšenú dávku železa z vývarov či zeleniny a vitamínu D (ten pokojne aj v podobe suplementov). Toto trio sa postará o výbornú imunitu v každom veku.
4. Relax
Naučte dieťa odpočívať. Na imunitu nepriaznivo pôsobí stres a vyčerpanie. Neprepínajte sily dieťaťa štyrmi krúžkami do týždňa a neklaďte zbytočne vysoké nároky na výkony – naučte dieťa, že oddych je prirodzenou a bežnou súčasťou dňa. Musí byť však efektívny – žiadna televízia, žiaden počítač či tablet. Práve naopak – kreslenie, vyfarbovanie, modelovanie, čítanie knižky alebo pokojné ležanie v bunkri s hračkami je ten správny návod.
5. Spánková hygiena
Od šiestej – siedmej, podľa toho, kedy chodí dieťa spať, sa snažte obmedziť umelé svetlo a vypnite TV. Dovoľte dieťaťu krátku rozprávku (ideálne sú staršie, pokojnejšie, na ktorých sme vyrastali aj my), následne zapnite menšiu lampu, náladové osvetlenie a snažte sa navodiť pokojnú atmosféru napríklad aj arómolampou. Dieťa bude mať jednoduchšie zaspávanie a výdatnejší spánok, ktorý je tiež základným kameňom silnej imunity.