ako na suché ruky

Ako na suché ruky?

Vyskúšajte tieto tipy

Nielen počas zimných mesiacov nás vedia suché ruky poriadne potrápiť. Postačí aj jedno poriadne upratovanie, maľovanie, práca v záhrade, šport či bežné umývanie riadu. Pokožka na rukách – aj keď sa na prvý pohľad nezdá – vie byť rovnako jemná a citlivá ako na ostatných častiach tela. Kým zvyšok tela chráni šatstvo, naše dlane sú vystavené extrémnym podmienkam.

Intenzívne priame vonkajšie vplyvy ju najviac poškodzujú. Zima, vietor, saponáty, farby a aj hlina pokožku rúk vysušujú a nabúravajú jej ochranné bariéry. Okrem nepríjemného pocitu napätia sa nám tak môže začať koža aj olupovať, praskať, v najhoršom prípade sa nám môžu prejaviť rôzne nežiadané kožné ochorenia. Preto je vhodné sa o pokožku poriadne starať a myslieť dopredu – pretože, poznáte to – radšej problému predísť, ako ho potom riešiť.

Prevencia

Top prevencia sú rukavice – či už ide o zimu, prácu, šport alebo obyčajné umývanie riadu. Ruky by sme si mali v čo najväčšej miere chrániť. Pred výsúšaním, nežiadúcimi látkami a aj proti priamemu poškodeniu. Poškodená koža je totiž vstupnou bránou pre nepríjemné baktérie a vírusy.

Okrem dlhého hojenia sa nám tak môžu ľahko po pokožke rozsiať napríklad nepríjemné bradavice, či iné nelákavé ochorenia.

Pri výbere rukavíc buďte tiež obozretní. Nie každý materiál je ideálny ochranca. Na mokré práce je ideálne používať gumené rukavice s bavlneným vnútrom.

Pre ostatné práce je na trhu veľké množstvo ochranných rukavíc – preferujte vždy, čo najprirodzenejšie materiály na kontakt s pokožkou.

Pre športovcov má zmysel siahať po materiáloch, ktoré odvádzajú pot a udržujú tak ruky v prirodzenej „klíme“ a v zime – bez rukavíc ani na krok. Aj 10 minút na mraze, vie narobiť poriadnu šarapatu. Môže za to práve fakt, že silný mráz mimoriadne rýchlo vysúša a poškodzuje pokožku.

Prevencia na ruky sú aj rukavice


Starostlivosť

Medzi základnú starostlivosť patrí udržiavať ruky v čistote a dopriať im hydratáciu. Stačí nám akýkoľvek základný hydratačný krém a ideálne je si s ním ruky „po záťaži“ vždy natrieť. Hydratačné krémy používame počas teplých mesiacov aj v interiéri. V mínusových teplotách je vhodnejšie siahnuť po mastnejších krémoch. Rovnako aj ak pociťujeme pnutie pokožky je ideálne ju premastiť. Najlepší čas na nanášanie krému je večer pred spaním, kedy je zaručené, že už ruky nebudete namáhať a doprajete im tak oddych a regeneráciu.

starostlivosť o ruky


Regenerácia

Ak nám prevencia a staroslivosť nevyšli tak, ako sme si predstavovali, je nevyhnutné pristúpiť k regenerácii. V zásade spočíva znovu v ochrane, hydratácii a ošetrení pokožky. Kožu premasťujeme viackrát denne a môžeme siahnuť aj po regeneračných krémoch, olejoch alebo vazelínach s obsahom hojivých látok – výťažky z nechtíka, panthenol, lanolin, či kyselina hyaluronová sú trefa do čierneho.

Vhodné je rukám dopriať hojivý zábal prípadne masku a naozaj ich v rámci možností čo najviac šetriť, aby sme urýchlili hojenie.

TEMPOtip: Ak máte chuť môžete vyskúšať aj skutočne jednoduchý píling, uvarte si zalievanú kávu. „Grunt“ z mletej kávy nevylejte, doprajete si s ním poriadnu masáž rúk.

Pokožka sa nám pekne prekrví, odumreté drobné čiastočky kože sa pomocou pílingu odstránia a ruky ostanú krásne vláčne. Ideálne je ich potom riadne nakrémovať a ak máme možnosť zabaliť si ich do sáčku a prikryť aspoň pol hodinky uterákom, aby boli v teple, je to to najlepšie, čo môžeme namáhaným rukám dopriať. Ak nepijete kávu, výborný píling je aj olivový olej zmiešaný s kryštálovým cukrom. Už si naozaj stačí len nájsť čas na relax.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku