Hoci sa dôsledne staráte o svoju záhradu, neznamená to, že je imúnna voči škodcom. Medzi tých najčastejších patria vošky, slizniaky a mravce. Pripravili sme pre vás overené recepty, ktoré vám pomôžu proti nim bojovať. Ide o šetrné a čo najmenej invazívne spôsoby ochrany.
Ako bojovať s voškami
Hoci sú vošky drobným hmyzom, môžete ich vidieť aj voľným okom. Ak ste spozorovali ich prítomnosť v záhrade, odporúčame konať čo najrýchlejšie. Vošky totiž ničia listy, výhonky či kvety, z ktorých sajú šťavu. Skvelým prírodným receptom a zároveň prevenciou je kvet kapucínka, ktorý môžeme označiť aj ako prírodný lapač tohto hmyzu.
Chcete sa v boji s voškami vyhnúť pesticídom? Ide to aj prírodnou cestou, použiť môžete napríklad výluh z tabaku, paradajkovej vňate, cesnaku či žihľavy. Ich veľkou výhodou je, že si ich dokážete pripraviť aj doma. Ako? Napríklad na tabakový výluh potrebujete podrvené tabakové listy, ktoré zmiešate s teplou vodou v pomere 1:30.
Zmes necháte macerovať aspoň 24 hodín a občas premiešate, potom ju precedíte cez plachtu či filtračný papier a následne ju zriedite s vodou v pomere 1:10. Takto pripraveným výluhom postriekate infikované rastliny. Dávajte si však pozor, extrakt je jedovatý, používajte pri jeho príprave ochranné prostriedky a počas macerácie ho umiestnite mimo dosahu detí či zvierat.
Ako bojovať s mravcami
Samotné mravce v záhrade nie sú problémom, nepríjemnosťou býva zväčša ich mravenisko, prípadne pohyb do chatky čo domu. Ako proti tomu bojovať? Existuje množstvo prírodných receptov. Jedným z nich je mať v záhrade priesady zeleru, ktorého vôňa mravce prirodzene odpudzuje.
Ďalšou možnosťou je špeciálna insekticídna krieda, tou nakreslíte čiary, cez ktoré mravce neprejdú. Na podobnom princípe fungujú aj plátky citróna, ktoré tento hmyz odpudzujú. Iným jednoduchým a účinným riešením môže byť ocot – stačí ho naliať na cestičku, prípadne omočenou handričkou pretrieť miesta, ktorými mravce chodia. A ako sa zbaviť mraveniska? Ideálne ho naložiť na lopatu a premiestniť na nové miesto.
Ako bojovať so slizniakmi
Slizniaky, alebo aj slimáky bez ulity, objedajú najmä spodnú časť úrody a listov. Zdržujú sa na vlhkých miestach – vo vyššej tráve, pri kompostisku, pod kríkmi. Ako proti nim bojovať? Ak máte v záhrade hydinu – sliepky alebo kačky – vypustite ju na miesto, kde sa slizniaky zdržujú. O zvyšok sa postarajú ich zobáky, no po tom, čo slimáky skonzumujú, sa môžu pustiť aj do vašej úrody, preto ich „vychádzku“ zbytočne nepreťahujte.
Ďalšou účinnou zbraňou je pivná pasca: do nádoby nalejete pivo, misku či kelímok zakopte do zeme, slizniaky priláka vôňa piva, zlezú do nádoby, no z nej sa už nedostanú. Veľmi dobrú účinnosť majú aj škrupiny z vajíčok – rozdrvte ich a vysypte na miesto, kde sa slizniaky zdržujú. Podobne funguje aj grunt z kávy či zemiakové šupky.